Dobrovolnické glosy a komentáře

Střípky z historie dobrovolnictví

Publikováno 15. 3. 2023 | Gabriela Medwell

Málokdo asi nezná slovo dobrovolnictví a alespoň jednou v životě nebyl v pozicici dobrovolníka. Jaká je ale historie této bohulibé činnosti? Pojďme alespoň trošku historii dobrovolnictví prozkoumat.

Střípky z historie dobrovolnictví

Motýly nechytej, ale zaznamenej!

Publikováno 8. 3. 2023 | Andrea Skopkova

O možnostech zapojit se do monitorování ptačí populace jsme již psali, víte ale, že podobně můžete pomoci i sledováním jiných okřídlených tvorů?

Motýly nechytej, ale zaznamenej!

Zásady kybernetické bezpečnosti (nejen) pro neziskové organizace

Publikováno 1. 2. 2023 | Andrea Skopkova

Jako většina organizací, také ty neziskové často využívají informační technologie. Ty představují velkou pomoc, ale skýtají i některá rizika, o nichž je radno vědět.

Zásady kybernetické bezpečnosti (nejen) pro neziskové organizace

DofE – cena vévody z Edinburghu

Publikováno 16. 11. 2022 | Gabriela Medwell

„Vždycky jsi chtěl dělat něco smysluplného, ale nikdy jsi nenašel motivaci?“ Tak zní ústřední slogan celoevropsky rozšířené Duke of Edinburgh Award, neboli Ceny vévody z Edinburghu. A o čem tato aktivita je? A jak se týká dobrovolnictví? Zeptali jsme se jejích koordinátorů na školách. Pojďme se tedy s cenou blíže seznámit.

DofE – cena vévody z Edinburghu

Letem světem uplynulým létem

Publikováno 6. 9. 2022 | Gabriela Medwell

Konec léta přináší spoustu práce nejen školákům, učitelům a jejich rodičům, ale i mnohým dalších, kteří se práci s dětmi a mládeží věnují, i když to třeba není až tak viditelné. My se dnes ohlédneme zpět do horkých letních měsíců a zavzpomínáme.  

Letem světem uplynulým létem

Tanec, tanec a zase tanec!

Publikováno 28. 4. 2022 | Dobrovolnik.cz

Dnes, 29. 4., je mezinárodní den tance. Tanec je krásným uměním a i proto si zaslouží mít svůj mezinárodní den. Pojďte se ale na něj podívat i z jiného úhlu pohledu a to z toho léčebného…

Tanec, tanec a zase tanec!

Google search „volunteering in Europe“

Publikováno 21. 2. 2022 | Gabriela Medwell

Ven by ani psa nevyhnal a na knížku zrovna nemám tu správnou náladu. Co tedy s načatým večerem? Kam bych se, alespoň virtuálně, mohla vydat? Které části lidského světa prozkoumat? Však to možná také znáte. Zkusím štěstí s google search. A kde ono štěstí budu hledat? No přeci ve vodách dobrovolnictví. A tak jestli máte chuť, pojďte se mnou nahlédnout, co internet skrývá pod pojmem „volunteering in Europe“.

Google search „volunteering in Europe“

Radost z darování

Publikováno 27. 11. 2021 | Tereza Cimburková

Advent je ideální čas na to dělat radost druhým. Někdy stačí málo, hlavně u těch, kteří to vlastně ani tolik nečekají nebo na to nejsou zvyklí. Co takhle tedy potěšit obyvatele domovů seniorů, děti z dětských domovů, maminky v azylových domech nebo pěstounské rodiny? Ať už individuálně nebo v rámci některé z pořádaných akcí. 

Radost z darování

Zábavní potenciál aktivismu

Publikováno 17. 10. 2021 | Andrea Skopkova

O tom, že občanský aktivismus má svůj smysl a opodstatnění, dnes pochybuje málokdo. Jedná se o závažné téma, a tak není úplně samozřejmé si jej představit jako námět zábavního (či dokonce zábavného) pořadu. Jistý pokus tu však byl.

Zábavní potenciál aktivismu

Knihobudky

Publikováno 20. 9. 2021 | Tereza Cimburková

Venkovní knihovny, přístupné a dostupné pro každého kolemj(e)doucího jsou dneska už na mnoha místech naší země. Je vidět, že jsme milovníci čtení. Ale také dobrovolničení. Protože tyto knihobudky většinou nejsou pod patronátem knihovny, ale právě někoho z řad dobrovolníků. 

Knihobudky

Stránky