Jak zpříjemnit osamělým vánoční čas?

Publikováno 13. 12. 2023 | Andrea Skopkova

Pro většinu z nás jsou Vánoce obdobím setkávání a společného trávení času. Jak nabídnout pomoc těm, kteří tuto možnost nemají? 

Jak zpříjemnit osamělým vánoční čas?

Vánoce jsou typickými rodinnými svátky, kdy se v širším kruhu setkáváme se svými blízkými a známými. Jsou to svátky radosti a jejího sdílení. Všude jsou zářivá světla, charakteristická vůně svařeného vína a veselící se skupiny lidí. Taková je idylická, médii propagovaná představa Vánoc. A někteří z nás mají to štěstí, že Vánoce takto skutečně prožívají.  Na druhou stranu je toto období jedním z psychicky nejtěžších pro ty, kdo z jakýchkoli důvodů radost sdílet nemohou. Ať už to jsou osamělí senioři, osoby v nelehké životní situaci, či ti, kdo jsou daleko od svých blízkých. Jak takovým lidem pomoci? Níže uvádíme pár aktivit, které mohou pomoci překonat izolaci osamělých lidí a dát jim pocítit, že nejsou tak úplně sami.

Tajný sousedský Ježíšek

Budování pozitivních sousedských vztahů už se zejména ve velkých městech sice moc nenosí, ale proč to nezměnit? Sváteční čas je ideální k lepšímu poznávání obyvatel vašeho domu nebo sousedství a k navazování nových přátelství. Jak tedy takového tajného Ježíška uspořádat? Možností je vícero: např. po vzoru školních besídek mohou (i) dospělí uspořádat náhodné losování o to, kdo kterému sousedovi obstará dárek, a to za dodržení předem definovaného rozpočtu (např. max 100 Kč). Je to ideální příležitost navázat kontakt i s těmi, se kterými se obvykle člověk pouze pozdraví, či je prakticky vůbec nezná – navíc je velmi příjemné, když pak obdarovaní poděkují svým Ježíškům.

Pozvěte osamělého člověka na (před)vánoční či novoroční pohoštění

Přizvat ke stolu či k zábavě osamělého souseda nebo známého? Vánoce jsou tradičně svátkem sdílení, tak proč se nepodělit. Možná vás překvapí pozitivní reakce na takovou nabídku od člověka, kterého jste považovali za morouse a možná vás příjemně překvapí i zjištění, že onen člověk vlastně vůbec morous není. Také část seniorů tráví svátky o samotě a milé pozvání jim může rozzářit den.

Ozvěte se a dejte jim vědět, že nejsou druhým lhostejní

Vánoce se blíží bleskovým tempem a není moc na nic čas? Nevadí – i srdečné přání potěší, ať už je sděleno osobně, telefonicky, prostřednictvím poštovních služeb, či digitálně. Není to zbytečné a není to formalita, je to milé projevení zájmu. A neurazí to ani toho nejzavilejšího samotáře.Krásné svátky všem!