Často kladené otázky dobrovolník

Publikováno 26. 11. 2019 | Ondrej Smolen

Uvažujete nad tím, že se chcete stát dobrovolníkem a jste tzv. "na vážkách". Možná si kladete otázky typu: co vás čeká, jaké to bude a co musíte vše splnit atd. Doufám, že tímto článkem vám odpovím na vaše otázky.

Často kladené otázky dobrovolník

Dobrovolnictví s přidanou hodnotou

Pojďme si ale společně ještě říci, že dobrovolnictví má řadu výhod, i když to na první pohled vůbec nevypadá. Budete mít školení zdarma, setkáte se s novými a zajímavými lidmi a tuto zkušenost/praxi si můžete dát do svého životopisu. Pokud se chcete dozvědět více informací o výhodách, tak vás rád odkáži na článek, kde se dozvíte více - Trochu dáš, hodně dostaneš 2.

Nemám zkušenosti s dobrovolnictvím, vadí to?

Nemusíte mít žádné obavy, nevadí, že nemáte zkušenosti s dobrovolnictvím. Ku pomoci vám budou, jak koordinátoři dobrovolníků, kteří vám vše vysvětlí, tak také dobrovolníci samotní. Jak už sami budete chodit třeba do domova seniorů, tak vám poradí i sociální pracovníci, kteří toho ví o klientech nejvíce. Což je také důležité vědět. Než půjdete za člověkem, se kterým budete trávit čas, tak si o něm zjistěte, co nejvíce informací. Budete lépe připraveni na první setkání. Poradím vám ještě jednu věc. Je velká výhoda, když v něčem vynikáte. Například rádi hrajete na kytaru, tak se domluvte s pracovníky a zahrajte třeba svoji oblíbenou píseň. Kolikrát tímto můžete prolomit ledy a potěšit druhého člověka.

Je nějaká věková hranice pro dobrovolnictví?

Minimální věk pro dobrovolnictví je od 15 (u akreditovaných programů) let a v rámci různých zařízení a programů se může trochu lišit. Například u programu 5P je minimální věk od 18 let. Samozřejmě věnovat se dobrovolnictví můžete i v například pokročilém věku.

Co bude mou dobrovolnickou náplní?

To záleží ve velké míře na vás. Můžete se věnovat dětem, starším lidem, handicapovaným, ať už pravidelně, nebo se účastnit jednorázových akcí. Pokud budete tápat v rozhodnutí, tak se poraďte se svým koordinátorem a ten vás určitě navede tím správným směrem. Jak jsem zmiňoval výše, neváhejte do své dobrovolnické náplně zapojit i své koníčky (pozn. tedy pokud se nejedná například o bungee jumping ).

Kolik času mě to bude stát?

To je další věc, která také bude záležet na vás. Můžete se dobrovolnictví věnovat jednou za dva týdny nebo také několikrát do týdne. Vždy záleží na vašich časových možnostech. Na co si vše dát pozor se dočtete v článku - Máte čas na dobrovolnictví?

Kde najdu nejbližší dobrovolnické centrum?

Nejbližší dobrovolnické centrum najdete při použití tohoto odkazu - Nabídky dobrovolnictví. Můžete si tam také vyspecifikovat zaměření, kterému byste se chtěli věnovat nebo jestli chcete dobrovolničit pravidelně nebo jen nárazově.

Jsem si vědom toho, že otázek, které vás napadají, může být daleko více, a ne na všechny jsme se společně podívali v tomto článku. Můžete si říkat: mám na to, jsem zodpovědný, dokáži rozdávat úsměv a radost? Na tyto otázky vám odpoví článek s názvem - 5 věcí, na které je dobré myslet před tím, než se stanu dobrovolníkem.