Libé tóny ze zachráněného kostela

Publikováno 27. 6. 2022 | holaskat@gmail.com

Tento příběh má happy end. Kdysi stál v Horní Libchavě pouze chátrající kostel, nyní tu stojí kostel opravený a ještě se stal kulturním stánkem, kde se za dobrovolné vstupné můžete zaposlouchat do krásných tónů nadaných hudebníků. A to vše díky spolku Jakuba Většího. 

Libé tóny ze zachráněného kostela

Více jsem se dozvěděla od zakladatele a předsedy spolku Radovana Bočka, rodilého Pražana, který si v Horní Libchavě pořídil chalupu. Dlouhá léta pracoval jako fotograf na různých projektech – reklamních i historických, mimo jiné spolupracoval i s historikem umění a bývalým ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem. O chátrající kostel se začal zajímat koncem devadesátých let. Toto období pro něj bylo bilanční, měl pocit, že je pouze součástí ekonomické mašinérie, a k tomu se nabalila spousta dalších osobních věcí…i proto se do záchrany kostela vrhl naplno.

Snahy zachránit rozpadající se kostel tu byly už v roce 1999, kdy probíhala jednání s Maltézskými rytíři, avšak kýžený výsledek to nepřineslo. Práce započaly tedy alespoň na pozemku hřbitova, který po tolika letech pustnutí připomínal spíše les. Právě tehdy se začala rodit myšlenka na založení spolku, který by si kostel na čtyřicet let zapůjčil a řídil rekonstrukční práce.V roce 2001 došlo k založení sdružení, které se za maximální podpory starosty obce staralo o správný průběh rekonstrukce. Započaly první práce na střeše a na věži kostela. Už tehdy tu proběhl první vánoční koncert místní školy. V prostoru kostela bez zasklených oken bylo minus patnáct stupňů.  Díky finanční podpoře jak ze strany státu, kraje i obce, tak od soukromých donátorů, bylo možné opravu kostela postupně dokončit. V roce 2004 tu vystoupili poprvé sólisté Státní opery Praha. Postupem času se počet koncertů ustálil na 4-5 ročně. V roce 2014 vznikl festival Libchavský hudební podzim

Boček přivedl do Horní Libchavy velká jména klasické i populární hudby. V kostele hrál např. houslista Roman Patočka, zpěvačka Lenka Dusilová, Jarda Svoboda z Trabandu nebo skladatel a hudebník Marián Varga. „Z něho mám největší radost, hrál zde v roce 2015 a bohužel rok poté či dva umřel, dlouhodobý můj idol,“ říká předseda spolku Radovan Boček. Když se ho ptám, jak dokázal do kostela v malé vesnici nalákat tak velká jména, odpovídá: "Nejdůležitější je sehnat potřebné prostředky a jednat, pak se domluvíte se spoustou lidí. Interpreti většinou pochopí, že  zde nemohou dostat stejný honorář jako v Praze nebo v Berlíně.  Dále doplňuje: „Někteří účinkující tu vystupovali, když začínali, a tak se sem rádi vrací, jako třeba Lucie Silken.“ Spousta účinkujících zde vystupovala a stále vystupuje benefičně.

A na jaké hvězdy se můžeme těšit letos? Program bude tentokrát pouze třídílný, ale o to pestřejší! Začíná se koncertem 16.7. 2022. Zahraje nám mladý talentovaný houslista ověnčený cenami z mnohých mezinárodních soutěží Milan Al-Ashab a spolu s ním už proslulý houslista Roman Patočka, který se do Dolní Libchavy pravidelně vrací. Na programu bude jedna ze sonát pro dvoje housle od Jean-Marie Leclair a jedna od Sergeje Prokofjeva. Těšíte se? To ještě není všechno! Na sklonku léta 17.9. uslyšíme Severočeskou filharmonii vedenou dirigentem Jiřím Mikulou. V jejich podání zazní symfonické básně od Antonína Dvořáka Holoubek a Polednice podle balad K. J. Erbena a Taras Bulba od Leoše Janáčka. Na závěr můžeme zajít na tradiční Rybovu Českou mši vánoční, která se uskuteční 17.12.2022.

Přijďte se ponořit do krásné hudby a výjimečné atmosféry kostela, který byl díky neúnavnému zápalu Spolku Jakuba většího zachráněn, a mohl se tak stát koncertním sálem pro nadané hudebníky.