V Belgii lze i kousnutí klíštětem zúročit v (mikro)dobrovolnictví

Publikováno 26. 6. 2021 | Andrea Skopkova

… aneb Drobná inspirace z oblasti občanské vědy.

V Belgii lze i kousnutí klíštětem zúročit v (mikro)dobrovolnictví

Čas od času se na našich stránkách můžete dočíst o projektech občanské vědy – tedy o akcích, které zapojují do bádání laickou veřejnost. Tato spolupráce dobrovolníků a odborníků pomáhá zefektivnit výzkum a popularizovat vědu. Dnes vám představíme belgický projekt zaměřený na mapování výskytu klíšťat.

Belgický Národní institut veřejného zdraví Sciensano letos na jaře opět vyzval občany k participaci na celonárodním monitoringu této neoblíbené havěti, a to prostřednictvím platformy TekenNet (ve francouzštině známé jako TicquesNet, v angličtině coby TicksNet). TekenNet funguje již od roku 2015 a aktuálně umožňuje přístup jak z internetové, tak z mobilní aplikace. Uživatelé tak mohou v několika minutách zaznamenat detaily setkání s tímto osminohým roztočem.

Informace jednotlivců se zaznamenávají do interaktivní mapy, která ilustruje rozšíření klíšťat v belgických luzích a hájích. Platforma má za cíl umožnit veřejnosti jednoduše oznámit setkání s klíšťaty, podat vizualizované informace o jejich výskytu, a poskytnout tak vědcům data využitelná pro další výzkum.

Krom základní funkcionality v podobě formuláře pro záznam kousnutí klíštětem obsahují webové stránky i aplikace další užitečné informace, např. o nebezpečí nejčastěji přenášených chorob nebo o tom, kde a jak klíště hledat na lidském těle. Samozřejmostí jsou pak instrukce, kterak se krvemilného parazita úspěšně a bezpečně zbavit.

Jak ale belgické stránky uvádějí, ze všeho nejlepší je, klíště na sobě vůbec nemít (byť tak člověk přijde o lákavou možnost účasti na tomto projektu). Proto web uvádí několik základních rad, které jistojistě stojí za připomenutí:              

Snažte se vyhnout zejména planě a divoce rostoucí zeleni. 
Pokuste se mít při pobytu v přírodě zahalenou kůži.
Preferujte světlé oblečení – snadněji na něm včas postřehnete hmyz.
Užívejte repelent.  

Nezbývá tedy než popřát Valonům a Vlámům hodně štěstí se sběrem dat – a nám ostatním pokud možno bezúhonná setkání s kousavým a bodavým hmyzem.  

 

 

Foto: Erik Karits, Pexels.com