Dobrovolně o dobrovolnictví II.

Publikováno 30. 7. 2020 | Dobrovolnik.cz

Vítejte ve druhém díle našeho povídání o dobrovolnictví.

Dobrovolně o dobrovolnictví II.

Dobrovolná práce je pomoc, která se možná nepočítá na koruny ale přesto má cenu zlata. I pro nás. Přečtěte si další zajímavé informace, tipy a doporučení a pokud byste měli pocit, že byste si dobrovolnictví chtěli vyzkoušet u nás, na konci článku naleznete link, kde je sepsané, co konkrétně poptáváme a kdo by nám a jak, dokázal pomoci. Unikl vám první díl? Naleznete jej zde.

Níže uvádíme seznam, který by mohl každému potenciálnímu dobrovolníkovi pomoct zorientovat se v tom, kam se vrtnout a co dělat, aby to pro něj mělo smysl. Některé dobrovolnické příležitosti jsou věcí impulzivního rozhodnutí nebo náhody. Z dlouhodobého hlediska vás práce dobrovolníka bude víc bavit a naplňovat, pokud budete sledovat nějaký vlastní koncept, cíle a zájmy.

- záleží vám na komunitě a na prostředí, ve kterém žijete

- rádi byste potkali lidi z jiných zemí nebo oblastí

- chcete vyzkoušet něco nového, posunout hranice svých schopností

- máte volný čas a rádi byste jej smysluplně využili

- disponujete unikátními schopnostmi, které můžete nabídnout

- umíte cizí jazyky, máte kontakty na média, nápad na charitativní akci

- nebo se prostě jen rádi procházíte se psem po lese

- jste zvědaví, jak pracují neziskové společnosti, jak funguje charita

- chcete pracovat v kolektivu s dětmi, s lidmi se zdravotním postižením, se staršími lidmi, se zvířaty nebo být užitečným individuálně z domova

- co by vám mohlo pomoct z hlediska příští kariéry nebo kde můžete být přínosem díky vaší praxi a zkušenostem

- co vás zajímá? Sport? Kultura? Politika? Životní prostředí? Mezilidské vztahy? Sociální služby? Znevýhodněné komunity?

Co se nás, Kruhů podpory a možností pro dobrovolníky, týče, víme například o mnoha důležitých dokumentech, které jsou angličtině. Řada lidí anglicky neumí, ale s vaší pomocí můžeme tuhle jazykovou bariéru snadno zdolat. Což třeba přeložit Závěrečný posudek Výboru OSN pro práva osob se zdravotním postižením k Úvodní zprávě České republiky o opatřeních přijatých k plnění závazků podle Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením? Je to zajímavé čtení obsahující spoustu důležitých argumentů pro změnu systému. Nebo jsou tu inspirativní texty uznávaného amerického myslitele v oblasti ochrany lidských práv lidí s postižením a spoluautora konceptu Plánování zaměřené na člověka Johna O'Briena. Jestli vás zajímají inovace a sociální začleňování, možná vás osloví nabídka přeložit text, který John připravil v rámci projektu New Paths to Inclusion a který ilustrovala naše španělská kolegyně Ester Ortega.

Také bychom potřebovali dotáhnout překlad užitečné brožurky o podpoře řízené jednotlivcem (Self directed support). Dále je tu velmi inspirativní článek o přirozené podpoře. Pokud máte zájem o překládání nebo vás napadá jiná pomoc, s čím byste nám mohli a chtěli pomoci, zavolejte nebo napište. Těšíme se na spolupráci! Pokud se k nám připojíte dobrovolnou prací, stanete se současně členem našeho kruhu podpory a budeme vás informovat o tom, jak vaše pomoc pomáhá.

Mgr. Xénia Paličková Křížová

https://www.kruhypodpory.cz/blog/