Křesadla v Karlovarském kraji již mají své majitele

Publikováno 2. 7. 2021 | Dobrovolnik.cz

Hotel Imperiál – v pátek 18. Června 2021 byla již po dvanácté slavnostně udělena Křesadla za rok 2020 dobrovolníkům z Karlovarského kraje.

Křesadla v Karlovarském kraji již mají své majitele

Při slavnostním ceremoniálu bylo oceněno 5 dobrovolníků „cenou pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci“ Křesadlo 2020.

Oceněnými jsou:

Ing. Čop Martin - za pomoc a obětavost při organizování a koordinování potravinové sbírky.

Fiala Petr - za výrobu více než 4000ks ochranných štítů pro lidi v 1. linii v době pandemie a organizaci charitativní sbírky „Káva za dobrý skutek“.

Havránková Jitka - za pomoc, obětavost a aktivní nasazení pro maminky-samoživitelky a jejich děti.

Hofbauer Josef - za dlouhodobou dobrovolnou činnost a nasazení v českém pohraničí, kde pravidelně finančně a věcně podporuje tamní sociálně slabé obyvatele.

Sestry dvojčata - Zábranová Petra, Luhanová Věra - za jejich obětavost, nadšení a energii, kterou pomáhají rodičům samoživitelům a rodinám v nouzi.

Držitele cen vybrala z celkem 21 nominací devítičlenná porota složená ze zástupců neziskových organizací, státní správy a samosprávy a sponzorů.

Cena Křesadlo je „cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci“, je to cena symbolická, účelem je poděkovat dobrovolníkům za jejich přínosnou činnost a také zviditelnit dobrovolnictví. Křesadlo samotné je dílem uměleckého kováře z hradu Křivoklát a dokáže vykřesat skutečné jiskry.

Pořadatelem 12. ročníku udílení cen Křesadlo 2020 dobrovolníkům Karlovarského kraje je Mateřské centrum Karlovy Vary, z.s. a Regionální dobrovolnické centrum Instand. Záštitu nad touto akcí převzal náměstek hejtmana Karlovarského kraje, pan Ing. Petr Kulhánek a primátorka města Karlovy Vary, paní Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA.

Slavnostním ceremoniálem nás provázel Vlasta Vébr a kapela Dry Band.

 

Ocenění dobrovolníci:

Ing. Martin Čop, Armáda spásy v ČR z.s., Potravinová banka Karlovarského kraje z.s.

Ing. Martin Čop je zaměstnanec karlovarské pobočky Armády spásy v ČR a člen předsednictva Potravinové banky Karlovarského kraje z.s..  Před šesti lety se ujal důležitého úkolu, což je koordinovat „armádu dobrovolníků“, kteří ve svém volném čase pomáhají při sbírce potravin. V prodejnách vybírají darované potraviny od zákazníků nebo pomáhají s jejich tříděním ve skladu potravinové banky. Martin Čop však nepomáhá pouze při sbírkách. Už při svých studiích na vysoké škole jako ošetřovatel dobrovolně pomáhal v hospici nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných. V rámci dobrovolnických výzev nezištně pomáhal i v zahraničí, konkrétně ve Velké Británii. Pomáhat druhým je pro něho posláním, kterého ho naplňuje a těší.

Petr Fiala – dvě nominace, během 1. vlny pandemie shromáždil dobrovolníky a majitele 3D tiskáren, vedl tým, který vytiskl 4000 štítů pro zájemce z 1. linie, a to zdarma a ve svém volném čase. Je také organizátorem charitativní sbírky Káva za dobrý skutek. Angažuje se však i v jiných podobných akcích, dlouhou řadu let se věnuje též mládeži a organizaci jejího volného času.

Jitka Havránková, Nádech- pomoc a podpora rodičů samoživitelů z.s.

Paní Jitka Havránková je zakladatelka neziskové organizace Nádech – podpora a pomoc rodičů samoživitelů. Zakladatelka se Nádechu věnuje s celou svou rodinou, dobrovolně ze svých časových i finančních možností. V současnosti pomohla více než 700 maminkám nejen z Karlovarského kraje, ale z celé České republiky, kam ochotně posílala nemalé balíky maminkám, které si nemohly přijet osobně. Paní Havránková jede na plný plyn a snaží se pomáhat tam, kde je to potřeba.

Josef Hofbauer, Nadace Hermanna Gutmanna (HERMANN GUTMANN STIFTUNG).

Josef Hofbauer je křesťanský misionář žijící v Bavorsku a jeho srdce bije pro chudé v českém pohraničí. Pan Hofbauer působí v německé Nadaci Hermanna Gutmanna (HERMANN GUTMANN STIFTUNG), která od roku 1994 až do současnosti přinesla do regionů Chebsko a Sokolovsko více než 367 tisíc EUR. Pomoc v podobě finančních i věcných darů směřovala převážně prostřednictvím společnosti Pomoc v nouzi, o.p.s., zejména k občanům Sokolova, Chebu, Kraslic, Aše a dalších obcí. Nadace v minulosti podpořila například provoz dílen pro sociálně terapeutické činnosti, kde klienti Domů na půl cesty v Nebanicích a Kynšperku nad Ohří vyráběli dárkové zboží. Josef je to velice skromný a laskavý člověk. Dříve pracoval jako manažer automobilky BMW a třebaže by dnes mohl v důchodu odpočívat a věnovat se pouze svým koníčkům, místo toho vozí do České republiky dary pro nemajetné.

Sestry dvojčata – Petra Zábranová, Věra Luhanová.

Sestry- dvojčata Petra a Věra rozběhly v Chebu pobočku organizace Nádech podporující rodiče samoživitele. Našly a zařídily prostory, a rozběhly potřebnou pomoc bez jakékoli formální podpory ze strany města či kraje. Do projektu se pustily na vlastní pěst hned na začátku první vlny Covidu v březnu roku 2020. Vše zařizovaly ve svém volnu a na své osobní nemalé náklady. Odpracovaly stovky dobrovolnických hodin s pomocí členů svých rodin a blízkých přátel. Vybudovaly zde skvělé zázemí, které je nesmírně potřebné a o jejich pomoc nyní stojí i město Aš a další obce. Založili také dobročinný šatník i nábytkovou banku. Jejich předchozí zapojení na poli dobrovolnictví je dlouhodobější: zpívali a tančili pro seniory před domovy pro seniory v Chebu „Holky z louky“, aby jim během lockdownu udělaly radost. Věnovaly se dobrovolnictví pro Hospic. sv. Jiří z Chebu, vyráběly benefiční předměty, pomáhaly aktivně na dobročinných bazárcích  a swapech pro hospic i nadační fond Světlo naděje. Osobně dobrovolnicky podporují Azylový dům v Aši. Jejich nadšení, výdrž, obětavost i energie jsou obdivuhodné. Obě ženy jsou skvělým příkladem toho jak vypadá osobní společenská odpovědnost v praxi.

 

Další informace, případně fotografie:

Žaneta Salátová, ředitelka MCKV

Tel. 606 581 369

e-mail: mckv@seznam.cz

Mateřské centrum Karlovy Vary, z.s., Kolárova 17, K. Vary

www.materske-centrum.cz