Jak se rodí dobrovolníci

Publikováno 27. 11. 2022 | Tereza Cimburková

Jak se děti ideálně učí dobrým zvykům a návykům? Nejpřirozeněji sledováním svých vzorů. A než se těmi vzory stanou sportovci, zpěváci, youtubeři a influenceři, jsou jejich vzory rodiče. Máme tak ideální možnost vést je na cestu dobra, cestu dobrovolnickou. Stačí tak málo! Před Vánoci ideální čas. 

Jak se rodí dobrovolníci

Možností je několik a ideální je z toho udělat zvyk. Děti se pak samy ptají: "když už budeme chystat Vánoce i ostatním". A časem je dokáží z většiny tvořit samostatně. I když pak třeba na pár let tvoření sebe sama zapomenou, zůstane v nich zaseto semínko dobra a s velkou pravděpodobností se k těmto zvykům jako dospělí zase s radostí vrátí. Protože dobrovolnický efekt je tak příjemná záležitost pro vlastní duši, že kdo ji v životě jednou zažil, rád se k ní vrátí. 

Pozdravy pro seniory

Od malička lze tvořit přáníčka pro seniory. Těch není nikdy dost. Sama příprava je milou společnou rodinnou přípravou v adventním čase. Dát je lze do schránek seniorů, které znáte třeba i jen jako sousedy. Ale můžete jimi také potěšit v domově seniorů. V tom případě přáníčka buď předat personálu domova, kde je rozdá personál nebo pravidelní dobrovolníci. Nebo je můžete i sami předat a díky pár osobním slovům a přáním potěšíte seniory ještě více. Když tvoření a kreslení není zrovna aktuální, kde to i jinak. Třeba pořídit sady pohlednic, které tvořili postižení umělci. Tím vlastně děláte dobro na další stranu. A nebo to ještě "vytunit" a například získat tyto sady pohlednic na charitativní aukci, čímž podpoříte dokonce další stranu. To už se to pěkně množí to dobro! Stejně tak lze pozdrav zvětšit a k přáníčku přidat i dárek. Některé jsou na jistotu - kosmetika, cukroví, křížovky - tím většinou nic nezkazíte. Ale pokud chcete zcela konkrétně potěšit, domovy se zapojují do známého projektu Ježíškových vnoučat nebo stačí často mrknout na weby domovů seniorů, které často vypisují i vlastní konkrétní seznamy přání svých obyvatel. 

Podpora chudých 

Přípravou dárků pro klienty v azylových domech, ale i chudých domácností je možnost, jak s dětmi strávit čas chytře, výchovně a podpůrně. Dárky mohou děti vybírat "jako pro sebe". Sestavit tak balíky s mlskami, hračkami, hrami, knihami... Předávat lze přímo do azylových domů, kde jsou matky s dětmi v nouzové situaci, prostřednictvím například Šatníku, který také předává věci konkrétně potřebným. A chcete-li přímo si vybrat věk a pohlaví obdarovaného dítěte, tak dárek rezervujte a darujte prostřednictvím Krabice od bot. Vhodné jsou i základní věci jako kosmetika, nějaké dobroty, ale také hračky a hry samozřejmě a když se vejde i módní kousek, určitě to dítě ocení. Člověk nikdy neví, co mu život přinese a sám se ocitne v nouzi. Co my, dospělí, takové Vánoce řešit nemusíme, ale představa, že dítě nedostane nic od Ježíška... Rozhodně je lepší využít možnosti daru od hodných lidí, než si na dárky půjčit a zabřednout tak ještě hlouběji do problémů. 

Opuštěné děti 

Na jednu stranu se zdá, že někdy jsou požadavky dětí v děcáku moc drahé i na nás, obyčejné lidi, ale věřte, že děti potěší nejen hodinky za jedenáct tisíc, nenechte se odradit. V klidu projděte Strom splněných přání nebo oslovte nejbližší nebo jakýkoliv dětský domov a položte přímý dotaz. Potěší je totiž i normálnější dárky, jaké pořizujeme vlastním dětem. Nebo i menší. Už jen to, že jim přijde dárek pro ně bude velké povzbuzení a potěšení, že na ně někdo myslí. Vlastně lze vybírat stejně jako do krabice od bot, i když ty základní potřeby mají tyto děti většinou zaopatřené. Takže může jít o hračky, oblečení, kosmetiku, ale také vzhledem k typu zařízení i společenské hry - vnitřní i venkovní. Samozřejmě děti milují mobily, ale ty už většina má, takže klidně něco ke čtení, na sport, výtvarné potřeby. Důležité je si uvědomit, že sem neodkládáme to, co už je "jeté", ale mělo by to být nové, nebo alespoň nepoškozené. Vždycky je dobré si představit sebe nebo své dítě, jak by se na dárek tvářilo. 

Držíme palce, aby se Vám dobrovolnictví dařilo šířit dál. A prostřednictvím dětí je to krásná investice do lepšího budoucna. Nejen našeho, ale hlavně jejich. Protože dobrovolnictví jim vždycky přinese to nejdůležitější, lásku a pocit smysluplného života. 

Krásný adventní čas plný dobra!