Celorepublikový portál, který pomáhá

Publikováno 23. 11. 2020 | Dobrovolnik.cz

ACSA (Akademické centrum studentských aktivit), které stojí za portálem chcipomoct.cz, je nezisková organizace, která má 20 letou historii. Na své neziskové aktivity si vyděláváme převážně realizací vzdělávacích kurzů. Specializujeme se na oblast projektového, procesního a strategického řízení. (a to jak ve veřejné správě, tak v komerčním sektoru nebo na univerzitách) Naše nezisková činnost pak podporuje převážně studenty, jak je vidět i v našem názvu.

Celorepublikový portál, který pomáhá

Portál chcipomoct.cz vychází z našeho projektu s názvem Humanita, který standardně provozujeme jako portál pro humanitární aktivity jak pro české prostředí, tak i pro zahraničí (zapojeni jsou v něm převážně studenti vysokých škol). V půlce března jsme pak zareagovali na krizovou situaci spojenou s koronavirem a velmi rychle jsme přetransformovali tento portál na chcipomoct.cz.

Jak funguje projekt chcipomoct.cz?

Celorepublikový portál chcipomoct.cz zaznamenává, třídí a propojuje dobrovolníky s žádostmi o pomoc, v mnoha případech také hledá nové možnosti řešení požadavků, neboť jen samotné propojení nestačí. Při přijetí konkrétního požadavku náš operátor vyhledá nejvhodnějšího dobrovolníka z naší databáze a s úkolem ho propojí. Cílem je, aby byl každý požadavek vyřešen v co nejkratší době.

Výběr z toho, co aktuálně v chcipomoct.cz děláme:

  • Desinfekce prostor (výkonné ozonizéry), vzhledem k velkému vytížení teď desinfikujeme hlavně zařízení, kde se nákaza rozjela ve velkém (speciální jednotka v oblecích), možno vydesinfikovat i vytížená auta.
  • Pomoc při výpadku personálu (dobrovolníky dělíme do dvou skupin – podle toho, zda přijdou do styku s klientem a jejich nasazení do tří tříd nebezpečnosti nákazy), pro vyšší třídy nebezpečí a pro dobrovolníky pracující přímo s klienty začínáme nově dobrovolníky proškolovat i presenčně – procházejí kurzem Základy ošetřovatelství (úplný název je Kurz základních dovedností pro realizaci dobrovolnické činnosti ve zdravotnických a sociálních službách).
  • Pomoc v krizi – když se to v některém zařízení lidově řečeno „rozjede“, jsme vedoucímu schopni pomoci stabilizovat situaci, rozdělit prostory na „čisté / špinavé“, prioritně mu tam poslat desinfekční tým atd.
  • Pomoc osobám osamělým (zejména senioři v pobytových zařízeních a osoby se zdravotními omezeními) – série konkrétních opatření přizpůsobovaná vždy situaci v dané obci (bohoslužby online, obrázky od dětí ze školky, navázání komunikačního kanálu s blízkými či např. série videí JAK PŘEŽÍT NESNADNÉ ČASY, kterou s námi natočil Milan Klapetek a kterou jsme opatřili titulky i překladem do znakového jazyka). Mimochodem, videa s panem Klapetkem se tak líbí, že je MPSV postupně zařazuje do svého týdeníku Povzbuzení.
  • Linky pomoci Kamarád na telefonu (původně určena hlavně pro izolované seniory) a Kamarád na videohovoru (pro osoby neslyšící a nedoslýchavé) – zde se výrazně změnila cílová skupina, přibyli učitelé a lidé, kterým v blízkosti někdo zemřel a museli jsme tomu uzpůsobit i náš tým a metodiku.

Souhrnný přehled pomoci najdete na adrese https://chcipomoct.cz/jak-pomahame.html.



Jak se můžou přihlásit dobrovolníci?

Nejjednodušší způsob je registrace přímo na portálu chcipomoct.cz, kde dobrovolníci vyplní jednoduchý formulář, kde specifikují oblast, ve které by chtěli pomáhat, potom také odkud jsou a případně i kvalifikaci. Portál je velmi dobře chráněn a všechna data, která nám dobrovolníci i žadatelé poskytují, jsou v absolutním bezpečí.

Nemůžete se stát dobrovolníkem, ale i tak byste chtěli portál podpořit? O možnostech píšeme zde: https://chcipomoct.cz/podporte-nas.html.

V rámci portálu spolupracujeme zejména s MPSV, s Jihomoravským krajem, Středočeským krajem, Ústeckým krajem, Královehradeckým krajem, krajem Vysočina, dále s městy České Budějovice, Jihlava, Brno, Praha a z univerzit je to např. Vysoké učení technické v Brně, Masarykova univerzita, Akademie výtvarných umění v Praze a další.

Více informací zde:

www.chcipomoct.cz

https://www.facebook.com/ACSA.CZ

https://www.instagram.com/chcipomoct.cz_ACSA/