Celá republika háčkuje pro Nedoklubko

Publikováno 16. 11. 2021 | Dobrovolnik.cz

Každý rok spatří světlo světa 15 milionů předčasně narozených dětí, až 8500 z nich se narodí maminkám v České republice. Pro jejich spokojenost a zdravý vývoj je zcela zásadní blízkost rodičů. Proto se odborníci a rodičovské organizace po celém světě snaží o minimalizaci jejich odloučení. Neonatologie, tedy obor péče o předčasně narozené děti, je v Česku na špičkové úrovni. Poděkováním lékařům a sestrám za jejich práci je Světový den předčasně narozených dětí 17. listopadu, jehož organizátorem v ČR je už po jedenácté rodičovská organizace Nedoklubko.

Celá republika háčkuje pro Nedoklubko

Regionální koordinátorky Nedoklubka zavítají v rámci oslav do všech perinatologických center, kde je pečováno o předčasně narozená miminka. Předají purpurové léčivé balíčky rodičům a také limitovanou edici dárkových balíčků 2021 všem lékařům, sestrám a dalším pracovníkům, kteří na neonatologických odděleních působí. Léčivé balíčky obsahují podpůrné tiskové materiály, cenné rady, jak zvládnout první dny po předčasném porodu a terapeutické omalovánky pro starší sourozence. Obsahují také ručně vyráběné dárky jak pro maminky, tak pro maličká miminka.  V dárkových balíčcích zdravotníci najdou informace o světovém dni, poděkování za jejich práci a dárkové předměty od Nedoklubka. 

Spolek Nedoklubko od roku 2002 pomáhá rodinám po předčasném porodu. Spolupracuje se všemi centry v ČR, kde pečují o předčasně narozená miminka. Vydává publikace informující o prevenci i o péči o předčasně narozené děti, zapojuje se do výzkumu příčin a prevence předčasných porodů. V těchto dnech vydává knihu s názvem Když přichází na svět miminka do dlaně, která je souborem textů téměř 60 autorů z řad gynekologů, porodníků, neonatologů, pediatrů, psychologů i rodičů. Je zakládajícím členem evropské nadace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) a členem Asociace veřejně prospěšných organizací. V červnu 2022 oslaví 20 let výročí svého založení.

Nedoklubko je postaveno na dobrovolnictví. K tomu nám více řekla paní Petra Kašparová, která je v Nedoklubku šéfredaktrokou časopisu Nejste v tom sami. Nejde pouze o háčkování (případně výrobu různých dárků a drobností), jde také o to, že všechny naše koordinátorky vykonávají svou činnost (a není toho málo, co je jejich náplní práce) na bázi dobrovolnictví. Působíme po celé republice, proto je nás poměrně hodně. Nedoklubku svůj čas věnuje zhruba 30 koordinátorek ze všech koutů republiky. 

Dobrovolnice z celé republiky pro nás háčkují a vyrábějí chobotničky, což není jen tak, je to oficiálně lékaři uznávaná terapeutická pomůcka pro předčasně narozená miminka. Více informací naleznete zde. Důležité jsou i srdíčka projektu Pomáháme srdcem. Také šijí čepičky - projekt Čepička na doma.  A vyrábějí i další věci - někde šijí bodýčka, přehozy přes inkubátor atd. Také věci do našeho obchůdku. Kompletní informace o tom, co nám dobrovolníci, my jim říkáme láskyplně "tvořilky" a ony jsou na to hrdé, vyrábějí najdete na https://www.nedoklubko.cz/pomahejtesnami/tvoreni/. Sdružují se ve velké skupině na Facebooku Nedoklubko - Pomáháme tvořením a na webu mají návody. Těchto žen je skutečně velmi mnoho. Jsou napříč sociálními vrstvami i věkovými kategoriemi. S trochou nadsázkou bych řekla, že "pro Nedoklubko háčkuje celá republika" .