Výjimečné děti... a dobrovolníci

Publikováno 16. 6. 2022 | Tereza Cimburková

Asi na málokterém projektu se podílí tak velký počet dobrovolníků. Jde o projekt bohulibý, velice originální, ojedinělý a jedinečný. Které dítě by si nepřálo být hrdinou nebo hrdinkou v pohádce a zde se navíc jedná o děti s postižením. Zní to jako sen! Nicméně ještě není vyhráno, projekt čeká na více dobrodinců, aby byl zrealizován. Možná jste to právě vy?

Výjimečné děti... a dobrovolníci

Nápad na knihu "Pohádky výjimečných hrdinů" vznikl v hlavě Mariany Andltové a požádala jsem ji o pár odpovědí. 

Jak Vás napadlo udělat knihu plnou reálných hrdinů s postižením? 

Už dlouho pomáhám handicapovaným rodinám a mrzelo mě, že nemají žádné svoje pohádky. Pak se mi v noci na 23. prosince zdálo, že píšu knihu pohádek právě těmto dětem. Ale psát to jen já, tak to zabere spoustu času a ten některé děti už nemají... Nebyla jsem si jistá, že bych to sama zvládla. A tak jsem oslovila na facebooku lidi, kteří rádi píšou. Věnují se mu profesionálně i amatérsky, konkrétně to jsou členové a členky skupiny Kurzy z obýváku. Věřila jsem, že nápad na pohádky, kde se postižené děti stávají hrdiny podle opravdových předloh, několik psavců zaujme. Ale že to bude tak velký zájem, to bylo krásné překvapení. Nakonec se na nich podílí 59 autorů! 

 

To však nejsou jediní dobrovolníci, kteří pomáhají sen plnit...

Celou knihu na míru každé pohádce ilustrovala Kateřina Vašíčková. Ke každé pohádce také vznikla hračka, na jejich výrobě se - opět dobrovolně - podílí 25 háčkujících. Důležitý byl také pan editor a tři beta čtenáři. 

Proč jste se vlastně pustila do pomoci právě rodinám s postiženými dětmi? 

Kdybych šla ke kořenům, pomáhám proto, že mám zdravé děti a jsem za to vděčná. Ohromně vděčná , že můžu mít dvě zdravé děti. Chci tu moji radost nějak světu vrátit. Když byla malá moje starší dcerka, tak jsem začala s pomáháním. Teď je malý i můj syn a já tak nějak potřebuju dát nazpět světu to, co mi dal. Takže teď kniha... Věřím, že kdybych měla třetí dítko, tak to tu rozjedeme v Hollywoodskem trháku. 

V knize je 66 pohádek, jak jste vybírala takové množství konkrétních hrdinů?

Většina těch dětí (konkrétně 71 ze 73) jsou děti ze skupiny "Mám ❤️ pomáhám", kterým jsem za ty tři roky, co se tomu věnuji, pomohla. V rámci různých sbírek a charitativních akcí. Jsme i díky  sociálním sítím celou dobu v kontaktu. Většina rodin popsala dítě, co má rádo, co ho baví a díky tomu jsou pohádky ještě reálnější. 

Děkuji za to, že jste začala svůj nápad realizovat, za propojení autorů, za spoustu práce a spoustu komunikace, která celý projekt provází.

Sama jsem jako jedna z autorek důkazem, že se jedná o skvěle promyšlený a vyladěný sen k dokonalosti. Aby však mohl být naplněn, je potřeba dotáhnout jej do konce. A to už není jen na Marianě, ale na nás všech okolo - je potřeba knihu předobjednat, aby mohla být vytištěna a stala se opravdu realitou. Veškerý výtěžek z knihy obdrží rodiny dětských hrdinů na usnadnění jejich cesty. Knížku si můžete objednat samostatně, ale i v několika různých balíčcích s dárky. 

Pomozme dětem, které se denně potýkají s nepřízní osudu a přesto se nevzdávají a věří v další lepší ráno. Kromě dobrého pocitu získáte nádhernou knížku s příběhy, které vás a vaše děti potěší, překvapí i rozesmějí. Jsou totiž psané srdcem. 

MOTTO

Nestává se často, že by někdo zachraňoval svět z vozíčku, ocitl se ve světě kouzel a čar i s neposlušnýma nožičkama nebo prožíval tajuplná dobrodružství přímo ze své postýlky. Přesto jsou to oni, kdo na zemi, v moři i ve vesmíru prožívají úžasné okamžiky plné naděje, odvahy i lásky. Nechte se vtáhnout do jejich světa plného dobrodružství, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Ten ani přes svůj handicap tito výjimeční hrdinové neztrácejí.

 

UŽ JEN DO KONCE ČERVNA OBJEDNÁVEJTE ZDE

Rádi budeme samozřejmě i za sdílení, rozšiřování informace mezi další zájemce, aby se jeden "obyčejný sen" mohl splnit a splnit tím sny mnoha postiženým, ale i zdravým dětem. 

Foto: z přípravy knihy a archivu M.Andltové