Přijeďte pobýt na Horní hrad Hauenštejn

Publikováno 18. 7. 2021 | Dobrovolnik.cz

Chcete být dobrovolníkem na hradě? Nebo chcete s rodinou zažít něco nového, nevšedního? Pak právě pro Vás je tu Horní hrad Hauenštejn! O tom, co vše můžete zažít na Horním hradě, jsem si povídala s majitelem panem Pavlem Palackým.

Přijeďte pobýt na Horní hrad Hauenštejn

Můžete nám na úvod říci něco o svém hradu?

Jedná se o středověký strážný hrad z poloviny 13. století, který se postupně rozrostl do pěti paláců. Zajímavostí je, že od poloviny 13. století do roku 1960 nebyl nikdy opuštěný, nevyhořel a byl stále využíván. To je úžasné pro nedominantní hrad. V roce 1960 komunisté hrad zavřeli a nechali chátrat. V roce 1990 byl hrad navrácen obci Krásný les. V říjnu 2000 jsem hrad jako zříceninu od obce odkoupil. Za 21 let se nám podařilo ze zříceniny vybudovat rodinný zážitkový hrad s dvaceti komnatami a desítky lůžek.

Hrad neustále upravujete a zkrášlujete, pomáhají Vám i dobrovolníci?

Od samého začátku nám dobrovolníci pomáhají. Dělali jsme kampaně na středních a vysokých školách, spolupracovali se skautskými oddíly. Hodně dobrovolníků také bylo z Prahy. Vytvořil se klub tvořený desítkami lidí, kteří se průběžně vraceli. Odhaduji, že kdybychom pomoc těchto lidí převedli do řeči peněz, odvedli práci za 20 – 30 milionů. Jednalo se o pomocné práce, zejména vyklízení. Během 21 let se jich zde vystřídalo několik generací. Na druhou stranu v posledních letech je velký úbytek dobrovolníků. Narazit poslední roky na dobrovolníky je obrovský kumšt. Stále máme 10 dobrovolníků, kteří se vrací i s rodinou. Na množství dobrovolníků je to ale slabší. Oddíly nejezdí, chtějí si hrát, dělat programy. Na jaře, v době pandemie, mohli dobrovolníci jezdit. Přihlásili se nám studenti z Východu, Arménci, Kazaši, kteří v Praze studují vysokou školu. Vytvořila se příjemná parta mladých lidí. A to díky Vašemu webu, kde jsme příležitost pro dobrovolníky zveřejnili.

Z toho, co jste říkal, předpokládám, že byste uvítali další dobrovolníky. S čím by Vám mohli na hradě pomoci a na co se u Vás mohou těšit?

Práce je zde rozličná. Jedná se zejména o úklidové a udržovací práce v botanické zahradě a arboretu, zpracování dřeva pro topení, pomocné bourací práce a dále práce spojené s provozem, jako je ubytování, stravování a zážitkový program. Dobrovolníci jsou na hradě ubytovaní a mají zajištěnou stravu. Na podzim také bylo zřízeno pravidelné autobusové spojení Praha – Horní hrad Hauenštějn.

Na co se u Vás návštěvníci mohou těšit? Četla jsem, že u Vás mohou strávit nejednu noc.

Mohou se u nás těšit na zážitkový romantický pobyt, ubytování v hradních komnatách, ohňovou show, šermíře, sokolníky a mnoho dalšího. Prostě zážitkový pobyt se vší parádou pro celou rodinu. Hrad je také skvělé výchozí místo pro výlety do okolí. Dále jsou u nás společenské sály pro svatby, oslavy, párty, školská setkání apod. Není zde omezena doba, kterou zde chcete strávit a žádné okruhy. Můžete si hrad projít, jak chcete a být tu, jak dlouho chcete. Přijďte k nám pobýt a uvidíte sami!

Mohl byste nás na závěr rozhovoru pozvat na nějakou letní akci?

3. – 11. 7. proběhne Umělecké sympozium, kterého se zúčastní desítky umělců tvořící z kamene, dřeva, vyrábí šperky a mnohem více. 31. 7. se uskuteční akce Chvála medu, kde budete moci ochutnat med a dozvědět se více o včelařství. 24. 7. a 27. 8. Pak budete moci přijít na noční prohlídky hradu. Více informací o hradu a dalších akcích naleznete na našich stránkách https://hornihrad.cz/.

 

Na závěr bych chtěl říci naše hlavní motto: Rodinný hrad, přijďte pobýt!

A já nemůžu než jen souhlasit.

 

Moc děkuji za příjemný rozhovor a přeji krásné léto na hradě!

Romana Trutnovská

Šéfredaktorka portálu Dobrovolník.cz

e pistake@dobrovolnik.cz

t +420 775 375 864