Patnáct příběhů z českých neziskovek ukazuje, že dobrovolníci jsou vedle pracovní síly i velkým obohacením

Publikováno 31. 1. 2024 | Tamjdem

Jak vypadá život v českých neziskovkách a jakou roli v nich hraje pomoc dobrovolníků? Jako Tamjdem, o.p.s. jsme za deset let práce na poli manuálního dobrovolnictví byli svědky nespočtu příběhů o tom, jak fyzická práce dobrovolníků pomohla neziskovkám doslova růst před očima. Dlouho jsme si přáli, abychom smysl, ale hlavně obrovský přínos této formy pomoci mohli ukázat veřejnosti. Díky podpoře Nadace OSF se nám splnil sen a my tak v rámci kampaně Jak dobrovolníci pomáhají neziskovkám růst zdokumentovali příběhy patnácti českých neziskovek. Natočili jsme videa a připravili rozhovory doplněné o krásné fotografie. Nahlédněte do života různorodých organizací, jejich každodenních radostí i výzev, ale i vizí do budoucna.

Patnáct příběhů z českých neziskovek ukazuje, že dobrovolníci jsou vedle pracovní síly i velkým obohacením

Naštípat dříví, vyklidit stodolu, natřít plot, umýt okna. Práce, na které často v neziskovkách nezbývá čas, síly nebo peníze. Manuální pomoc dobrovolníků je pro mnohé neziskovky nepostradatelná. Ať se věnují ochraně přírody, obnově zchátralé památky, péči o lidi s hendikepem nebo třeba opuštěným zvířatům. Poznejte jedinečné projekty, za kterými stojí odvážní lidé s vizí dělat svět kolem sebe lepším místem pro život a sami se přesvědčte o významu dobrovolnictví.

 

Z barokní ruiny funkční pivova

V roce 2009 hledal Petr Jakubíček s přáteli místo, kde by založil chráněnou dílnu. Narazili na zchátralý nefunkční pivovar v Chříči a rozhodli se mu vdechnout nový život. Založili spolek Propolis a společně s dobrovolníky se pustili do záchrany barokní budovy. Po šesti letech těžké a špinavé práce uvařili první pivo. Už od začátku se na jeho výrobě podíleli zaměstnanci s mentálním postižením, kterých dnes řemeslný pivovar zaměstnává dvacet. Poslechněte si příběh o velikém odhodlání. 



Záchrana mlýna odsouzeného k demolici

Vildův mlýn v Jistebnici stál v roce 2018 před svým koncem. Trojice přátel se ale rozhodla postavit se za jeho osud a navzdory nepřízně obce i části místních mlýn zachránit. A co víc, rozhodli se proměnit ho v místo pulzující kulturou, kavárnu pro místní i pocestné a možná budoucí infocentrum. K tomu ale vedla náročná cesta a hlavně spousta fyzické práce. Spoluzakladatelka, Bohumila Mrzenová, přiznává, že bez dobrovolnické pomoci by projekt neexistoval. „Vildův mlýn pořád mele, i když ne mouku, teď se obohacujeme hlavně prací a dobrou náladou!” Přečtěte si inspirativní rozhovor o Vildově mlýně.



Přítomnost dobrovolníků jako obrovské obohacení

V prostorech bývalých jatek se dnes nachází třeboňská záchranná stanice pro zvířata. Vedle péče o raněné a hendikepované tvory se věnuje edukativní činnosti a osvětě. Dobrovolníci se zde do práce zapojují od úplného počátku. Ředitel Jan Nový říká, že by bez dobrovolnické pomoci sice fungovat mohli, ale bylo by to mnohem obtížnější. „Je tu spoustu práce, kterou můžou dělat lidé bez profesní kvalifikace a nám to velice ulehčí v provozu. Ale hlavně to je pro nás obrovské obohacení.” Poznejte třeboňskou záchrannou stanici a prohlédněte si fotografie z dobrovolnické akce. 



V komunitním domě žijí lidé s hendikepem jako v běžném životě

Lidé s mentálním postižením spolu se zdravými asistenty žijí a pracují v překrásném areálu organizace L´Arche Benediktus. Běžný den vypadá jako v každé jiné rodině, po společné snídani se jde pracovat, po obědě se odpočívá. Klienti pracují v řemeslných dílnách, sbírají a suší ovoce, starají se o zahradu, mají kapelu a malují. Radka Jindrová, která tu už devatenáct let pracuje, říká, že „se tu téměř na všem podíleli dobrovolníci: na rekonstrukci domu, terénních úpravách, na stavbě a natírání plotů. Té práce je strašně moc, bez nich si to vůbec nedokážu představit.” Poznejte život v Benediktu i motivace dobrovolníků, kteří zde pomáhají. 

 

Rehabilitace na koňském hřbetě

V hiporehabilitačním centru Ryzáček na Šumpersku poskytují rehabilitace dětem i dospělým na koňském hřbetě. Místo v lékařské ordinaci jsou zde klienti na čerstvém vzduchu a při kontaktu se zvířetem se snáz uvolní. Jelikož má centrum během roku plné ruce práce s péčí o klienty i čtyřnohé terapeuty, je pro ně dobrovolnická pomoc nezbytná. Dobrovolníci zde pomáhají s údržbou, úklidem, zkrátka prací „na kterou by jinak neziskovka neměla ani finance, ani čas, ani pracovní sílu,” říká fyzioterapeutka Míša Mrkosová. Zhlédněte video medailonek o radostech i výzvách v Ryzáčku 

 

Moravičanské okrašlovaci spolek udělal ze zpustlé farské zahrady zelenou oázu v srdci moravské obce a z nevyužívaných prostor fary útulnou Besedu. A tím jejich plány zdaleka nekončí, jak prozradili v rozhovoru.

Ve videu, tentokrát z kláštera Porta Coeli, Tomáš Blaha vypráví, jak je pro spolek Hojnost záchrana starého klášterního sadu více o záchraně hodnot, spíše než o samotné jablečné úrodě.

Na statku na Kokořínsku vzniká díky organizaci Farmstudio ráj kultury a umělců z celého Česka. Foto medailonek dává nahlédnout, kde všude dobrovolníci zanechali svou stopu.

Rozhovor a fotografie z psího hospicu Dejte nám šanci jsou i přes těžké téma plné lásky a radosti.

Valdštejnské imaginárium přetváří unikátní barokní památku v Jičíně na centrum alternativní kultury. Jak ukazuje video, bez dobrovolníků by to nešlo.

Rozhovor ze Střediska ekologické výchovy SEVER v Krkonoších je plný zajímavostí o vzdělávání. Organizace se mu věnuje už přes třicet let.

Villa Vallila v Červeném Újezdě u Votic poskytuje ubytování a smysluplné trávení volného času lidem s postižením. Pohodovou každodennost krásně zachycují i naše fotografie.

Pravý Hradec nabízí kolem půl stovky volnočasových aktivit pro děti i dospělé. Rozhovor ukazuje, jak v Klecanech u Prahy díky vytrvalosti a nadšení dobrovolníků vyklíčil zázrak.

RUBIKON Centrum se na pražské Palmovce ujalo opuštěnného místa, aby zde založilo Komunitní centrum a zahradu Kotlaska. Rozhovor vypráví i o tom, proč se zde na akcích, v zahradě při práci, nebo jen tak u kávy potkávají místní a klienti organizace s trestní minulostí. 

Fotografie a rozhovor z Nebovidské tvrze u Kolína dokazuje, že díky partě odvážných lidí se i místo na odpis může stát živoucí památkou a prostorem, kde se potkává místní komunita, ale rádi sem zajedou i Pražáci. 



Videomedailonky, fotografie i rozhovory vznikly v rámci projektu „Dopad manuálního dobrovolnictví na rozvoj českých neziskovek”. Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.