Ocenění dobrovolníci v Libereckém kraji převzali Křesadlo

Publikováno 17. 12. 2023 | holaskat@gmail.com

Ten večer byl ve znamení dvanáctek: 12.12. se v libereckých Vratislavicích uskutečnil 12. ročník předávání Křesadel, cen za dobrovolnickou činnost. Spolupracovali na něm Severočeské vodovody a kanalizace, Severočeská vodárenská společnost a Komunitní středisko Kontakt Liberec.

Ocenění dobrovolníci v Libereckém kraji převzali Křesadlo

Ve vánočně vyzdobeném sále jsme měli možnost setkat se se sedmi příběhy dobrovolníků, které oslovily porotu. Za vykřesání jisker naděje, pomoci a sounáležitosti dostali dobrovolníci funkční a ručně vyráběná křesadla i s pazourkem. Toto ocenění vystihuje motto, které ho provází: je to cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.

Mezi oceněnými byli Soňa Richterová, dobrovolnice pomáhající v libereckém ADRA obchodu, Radek Šandor, zakladatel nábytkové banky, odkud se dále distribuuje nábytek potřebným, nebo Hana Koudelková, která poskytuje odborné poradenství v rodinách pečujících o handicapované. Dále Křesadlo obdržela Jitka Jakubičková, zachránkyně unikátní, ale chátrající zauhlovací a vodárenské věže ve Vratislavicích, tzv. Zauhlovačky, kde nyní pořádá kulturní akce, nebo Jitka Chladná ze Stráže pod Ralskem, která pomáhá seniorům a organizuje sbírky např. pro charitní šatník. Oceněno bylo i tzv. dobrovolnické trio (Jolana Strnadová, Marie Komárková a Olga Hetschlová), které vede dílničky a kurzy vyrábění pro pacienty v liberecké nemocnici.

Netradičně se letos předalo i sedmé křesadlo, které bylo věnováno in memoriam Petře Kuntošové, zakladatelce spolku Amélie, z.s.. To pomáhá onkologicky nemocným lidem a jejich rodinám. Petra Kuntošová bohužel na podzim tragicky zemřela, cenu si tak převzal její manžel.

Všichni ocenění dobrovolníci působili skromně a svými činy se nechtěli příliš chlubit. Dobrovolnice Jolana Strnadová v reportáži rtm+ shrnula, co pro ni Křesadlo znamená: „To ocenění je za práci, kterou děláme nad rámec své pracovní činnosti, je to něco, co nás baví, a je to hlavně pocta dobrovolnictví.“

Předávání cen svým programem osvěžili bubeníci z ARIES, děti ze ZŠ Jabloňová, žongléři JBC nebo zpěvačka z muzikálu Fantom opery Monika Sommerová.

Letos se ve Vratislavicích předávala Křesadla už potřetí a v této sérii také naposled. Příští rok se bude oslava dobrovolnictví, jíž předávání Křesadel rozhodně je, stěhovat do Jablonce nad Nisou.