Kam dál půjde Tamjdem?

Publikováno 1. 6. 2023 | Dobrovolnik.cz

Rok 2023 je pro organizaci Tamjdem zlomový, slaví 10leté výročí a zároveň je to rok poslední… Povídaly jsme si s ředitelkou Markétou o tom, co vše se za těch 10 let událo, co je ještě čeká a kam dál půjde Tamjdem.

Kam dál půjde Tamjdem?

Když se řekne Tamjdem, tak ti, co se pohybují v dobrovolnictví, hned vědí. Můžete nám ale pro méně zasvěcené představit Vaší organizaci?

Moc ráda! Tamjdem propojuje svět českých neziskovek s veřejností skrze jednodenní, víkendové i vícedenní dobrovolnické akce. Skupiny dobrovolníků s námi vyráží na pomoc do různorodých organizací. Zapojujeme se např. v záchranných stanicích pro zvířata, ekocentrech, komunitních domech pro lidi s hendikepem nebo ve spolcích obnovujících zchátralé památky a oživující kulturu a dalších… Naši dobrovolníci neziskovkám pomáhají s manuální prací a zároveň mají příležitost zblízka poznat problematiku, kterou se organizace zabývá, nové místo a podobně naladěné lidi. Díky pomoci dobrovolníků jako je natírání, opravy, stavby, demolice, zahradničení, úklid apod. šetří neziskové organizace svůj čas, lidi a peníze a mohou tak snadněji naplňovat své vize.

Tento rok slavíte 10leté výročí. Chystáte k těmto kulatinám nějaké akce, oslavy?

Kulaté narozeniny jsme s našimi dobrovolníky, fanoušky, dárci a přáteli z neziskových organizací oslavili začátkem roku, kdy jsme také poprvé představili video, které shrnuje deset let dopadu naší práce. Ale samozřejmě celý tento rok bude velmi speciální. Kromě spousty dobrovolnických akcí nás čekají také úplně nové věci. Pouštíme se do nich ve velkém a #sodvahou zejména díky programu Active Citizens Fund Nadace OSF, který podpořil náš dvouletý projekt. A tak, co jsme se na poli dobrovolnictví za deset let naučili, chceme letos předávat neziskovkám. Věříme, že jim naše know-how pomůže samostatně a efektivně zapojovat manuální dobrovolníky do své práce. Za sebou máme kulatý stůl, fokusní skupiny a workshop na představení návodu na sledování dopadu manuální dobrovolnické pomoci na rozvoj neziskovek, a momentálně pro organizace připravujeme podzimní sérii vzdělávacích workshopů a tvoříme pro ně další materiály a metodiky. Celý rok bude zároveň probíhat osvětová kampaň o smyslu manuální dobrovolnické pomoci pod heslem „Jak dobrovolníci pomáhají neziskovkám růst“. Postupně zveřejníme 15 příběhů konkrétních českých neziskovek ve formě video a foto medailonků. Právě s ohledem na to, že je pro nás letošní rok ve stávající podobě fungování organizace poslední, je pro nás práce na všech těchto krásných aktivitách vlastně takovým velkým posláním.

Výročí často člověka nutí bilancovat, co vše se povedlo, ale i nepovedlo a co si z toho vzít… 

Za deset let práce jsme propojili 93 pestrých českých neziskovek po celé České republice různé velikosti s téměř dva a půl tisícem dobrovolníků. Do mnoha organizací jsme se v průběhu let vraceli a viděli, jak dobrovolníkům doslova rostou pod rukama. A to je za nás krásná bilance.  Kdyby mi toto někdo řekl v roce 2013, nevěřila bych mu. Totiž naše začátky byly docela punkové. Pro neziskovku našeho typu byly velké rozvojové kroky třeba možnost přestěhovat se z gauče nebo kavárny do první kanceláře, získání prvního většího grantu, dárce, nebo nového spolupracovníka. Rostli jsme opatrně a pomalu, jak nám to okolnosti a vlastní schopnosti dovolili. Za tu dobu se nám jistě povedlo několik přešlapů, nebo naopak jsme v něčem nikdy nedokázali udělat dostatečně velký krok… ale i díky tomu byl Tamjdem jaký byl a do naší práce se zapojily desítky zajímavých lidí.

Nešlo si nevšimnout, že jste na sociálních sítích oznámili, že tento rok je pro Tamjdem tak, jak ho známe poslední. Co Vás k tomuto rozhodnutí vedlo a je to opravdový konec?

K tomuto rozhodnutí vede dlouhý příběh, který začal iniciativou pár lidí poháněných opravdu velikým nadšením a odhodláním, a pokračoval postupnou transformací až do profesionální organizace, která nás v tento moment už přerostla. Nedaří se nám najít dostatek energie opakovaně řešit personální změny a nestabilní a nedostatečné zdroje financování. A protože chceme pro myšlenku Tamjdemu hořet, ale nevyhořet, rozhodli jsme se letošním jubilejním rokem završit naši práci a skrze naše letošní cíle zažehnout dobrovolnickou jiskru v co nejvíce lidech a neziskovkách.  A pak si dáme pauzu. Možná na nějakou dobu, možná už napořád. Třeba se Tamjdem vrátí zase na začátek a bude z něj neformální iniciativa. Naše další plány se určitě včas dozvíte. 

Tento rok plánujete mnoho dobro akcí. Mohou se ještě zájemci hlásit a o jaké akce se jedná?

Až do listopadu bude každý měsíc, a to včetně těch letních, hned několik příležitostí zapojit se na den a nebo víkend do práce různých neziskovek po celém Česku. Vyrazit s námi může kdokoliv, stačí si v našem kalendáři zvolit akci, která ho láká a přihlásit se jednoduše přes náš web. A věřím, že si vybere opravdu každý -  ať už jde o pomoc s kosením mokřadní louky v Moravském krase, přípravu centra na Olomoucku, kde pomáhají koně lidem s handicapy na den otevřených dveří, pomoc s organizací zahradního festivalu v Krkonošském městečku, opravy historického domu na Svitavském náměstí a mnoho dalšího. Zkrátka, jak my rádi říkáme, každý víkend budeme na jiném místě, ale vždy na tom správném.

Závěrem bych Vás opět poprosila o trochu bilancování. Máte v sobě uchované momenty z Tamjdemu, na které nikdy nezapomenete a co Vám osobně Tamjdem dal a případně i vzal?

Bez Tamjdemu bych nikdy nepoznala různá zákoutí naší země a ani to, jak úžasnou síť veřejné hromadné dopravy máme, to není vtip. Poznala jsem díky němu mnohé přátele a dokonce i manžela. Ale taky tolik úžasných lidí, kteří mají sny udělat místo, kde žijí, lepším a za nimi si jdou a díky nim vznikají nádherné projekty, které mají dopad na to, jakou jsme společností. No, mohla bych se rozplývat hodiny a přihodit další hodiny povídání i s bizarními a vtipnými historkami. Taky jsem díky Tamjdemu posílila paže, nebo utržila nějakou tu modřinu, škrábanec, bláto ve vlasech, a tak to má být. V tomhle světle mě hodiny spánku, které kvůli Tamjdemu už nikdy nedoženu, vůbec netrápí.

Víte, Tamjdem není práce, ale životní nastavení. Dává lidem odvahu sundat pantofle a jít něco dělat pro druhé, zajímat se o dění kolem sebe a aktivně do něj vstupovat, mít otevřenou mysl, naslouchat, radovat se, kriticky zhodnotit svou zkušenost a vyjádřit vlastní názor, mít možnost vystupovat ze své sociální bubliny a získat nadhled… Tak to máme v různé míře všichni tamjdemáci.

A to si přejeme, aby bylo naším letošním poselstvím veřejnosti. Každý může být tamjdemák i bez Tamjdemu.

 

Moc Vám děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchu v osobním a pracovním životě.