Dobrovolnictví je radost

Publikováno 20. 9. 2022 | holaskat@gmail.com

Je pátek 9.9. a k tomu 9 hodin ráno. Brána liberecké ZOO se právě otevírá veřejnosti. Dnes je vstup dobrovolný a návštěvník také hned za vstupem uvidí na louce bílé stánky soustředěné do kruhu. Před nimi upoutá pozornost kolemjdoucícho plakát s velkým nápisem DOBROVOLNICTVÍ JE RADOST. Stánky jsou obsazené lidmi z dobrovolnických organizací působících v Libereckém kraji.

Dobrovolnictví je radost

První davy návštěvníků jsou vpuštěny do areálu ZOO. Jsou to převážně třídy z libereckých škol a školek. Děti rozbalují svačiny a vyhlížejí první zvířata. Pedagogové se je snaží usměrnit: „Děti, dneska jsme si nepřišli prohlédnout zvířátka, dneska jsme tu hlavně kvůli této akci,“ a ukazují na provizorní stánky. O kousek dál  už se zadává úkol žákům 2. stupně základní školy: „Pojďte, rozdělíme si organizace a každý z vás zjistí, čím se daná organizace zabývá. Tuto organizaci pak odprezentujete ostatním.“

Patnáct organizací se chystá představit své projekty veřejnosti.  Většina z nich má navíc připravené aktivity pro děti. Rozdávají se kartičky – pokud dítě splní alespoň 8 aktivit u různých stánků, v cílovém stánku ADRY si může vyzvednout sladkou odměnu. A takový nápad se dětem líbí. Činnosti jsou různorodé a často velmi zábavné nejen pro děti, ale i pro přihlížející. Někde rozpoznávají zvířátka, jinde vyrábí originální kytičky z nařezaných PET lahví. U stánku Červeného trpaslíka, centra vzdělávání první pomoci a ošetřovatelství, se zase učí, jak pomoct bezvládnému kamarádovi, který nejeví známky života. Organizace Líp a spolu podporuje rodiny s dětmi s autismem. Připravila dětem uzavřenou krabici, do které musí strčit ruku a poslepu hledat mezi jinými předměty bonbon.  Společnost přátel přírody  Čmelák si s návštěvníky skládá papírové skládačky ptáčků a maluje kamínky.

Větší děti už obíhají stánky s cílem zjistit o daných organizacích co nejvíce informací. Také je zajímá, jak se v nich mohou dobrovolníci zapojit. Samozřejmě to zatím dělají spíše proto, že se snaží splnit zadaný úkol od pana učitele, ale kdo ví, třeba v nich tahle zkušenost zůstane a až se budou chtít zapojit, vzpomenou si na některou z přítomných organizací, například na komunitní středisko Kontakt Liberec, nebo na organizaci Trash Hero, která pořádá úklidy v přírodě a celkově se stará o ekologii, na centrum pro onkologicky nemocné  Amelie nebo ekocentrum Armillaria či středisko pro ranou péči Centrum Lira.  

Nápad na tuto akci dostala a celou ji také za přispění Libereckého kraje zorganizovala liberecká ADRA.  Cílem bylo zviditelnit neziskové nebo dobrovolnické organizace působící na Liberecku a poskytnout jim prostor k představení se veřejnosti. A že jich tu nepůsobí málo…od již jmenovaných organizací, uveďme ještě veřejnosti dobře známého a zavedeného Člověka v tísni nebo TJ Sokol, dále  Centrum pro podporu integrace cizinců, organizaci DC Dobromysl, které zapojuje dobrovolníky v nemocnicích či Hospic sv. Zdislavy. V neposlední řadě se tu prezentovaly také  ZOO Liberec, která poskytla prostory a zázemí, nebo Liberecký kraj sobě, jenž sdružuje regionální produkty a služby.

Odbíjí druhá hodina odpolední. Davy dětí ze škol a školek střídají malé skupinky rodičů s dětmi, pro které je prioritou prohlídka zvířat a příjemně strávené odpoledne společně se svými ratolestmi.  Když se ale děti dozvědí o soutěži, kde mohou za osm splněných disciplín vyhrát sladkost, nadchnou se a chtějí to jít zkusit. Rodiče je doprovází ke stánkům s aktivitami. A zatímco děti plní úkoly, rodiče si prohlížejí transparenty a letáky. Někteří se i aktivně informují.

Vydařený den. Při pohledu na nadšené děti, které se chápou obruče a snaží se ji roztočit kolem paže, a na ještě nadšenější cvičitelky z TJ Sokol, které to ani po několika pokusech nevzdávají a trpělivě dětem předvádějí jak na to, si říkám, že dobrovolnictví je opravdu radost.