Všichni dobrovolně na dvorku

Publikováno 22. 5. 2023 | Tereza Cimburková

Není nad to, když se do dobrovolnictví zapojí celá rodina. Někdo chodí společně sbírat odpadky do lesa. Někdo s rodinnou kapelou zahraje obyvatelům v domově seniorů. My jsme se rozhodli společně rozšířit kulturní povědomí občanů o jedné polozapomenuté české osobnosti.

Všichni dobrovolně na dvorku

Tak schválně: Kdo znáte Zdeňka Matěje Kuděje? Kdo je v obraze, dost možná má i nějaké osobní vzpomínky z rodiny. V tom případě se mi ozvěte! Většina asi spíš neví. A přitom to byl neuvěřitelný člověk: spisovatel, cestovatel, překladatel. Ale taky tramp, kovboj, zlatokop, farmář, zajatec, čistič střev... Už vám jde hlava kolem? Jakkoliv zní už jen nástin jeho prací neuvěřitelně, to všechno byl a zažil. A navíc v Americe či Rusku a navíc na začátku 20. století. A co je na tom nejlepší je to, že svoje zážitky z cest popsal ve svých knihách. Přiblížil nám tím například jak se žilo v Americe místním, ale i Čechům přistěhovalcům před více než sto lety. A kdo se chce držet při zemi - myšleno při naší kotlině, tak vězte, že i pro Vás toho udělal spoustu. Přátelil se totiž s Jaroslavem Haškem, Josefem Ladou a dalšími členy české bohémy. S Haškem pak prochodil velkou část naší země, a poté o jejich putováních, plných eskapád také psal. A úspěšně. Proč ho tedy neznáme? Ve zkratce řečeno dost i proto, že byl upřímný. Říkal a psal, co si myslel. Jenže v době, kdy to nebylo moc vhodné. A tak ho komunisti umlčeli, respektive zakázali, aby mohl publikovat. Proto se ho snažíme opět přiblížit českému (nejen čtenářskému) publiku. Protože to byla opravdu zajímavá postavička s ojedinělou a obdivuhodnou osobností. 

V Litomyšli žil pan spisovatel Kuděj poslední tři roky a je zde také pochován. Proto první naše akce směřovala právě tam. Zapojili jsme se do tamní akce Lázně ducha, které probíhají každoročně na konci dubna. Vytvořili jsme kudějovský kvíz (v podobě výstavy na Kudějovském dvorku), soutěž po Stopách Matěje Kuděje - včetně originálně navržených placek za odměnu a připravili lektorskou přednášku před promítáním filmu a předčítání z Kudějových děl. Zapojila se celá rodina, zúčastnila se celá rodina. Cennější je to pro mě o to, že obě děti jsou teenageři a oba se zapojili ochotně a také dobrovolně. Je to fajn pocit. A reakce okolí byly skvělé, takže je i nás velké - jako u každé dobrovolnické práce - nabily radostí a energií. Zpětně si říkám, kde jsme na to všechno s manželem vzali čas, ale asi když se chce, tak to prostě jde. Rozhodně to stálo za to! Protože Kuděj za to stojí. Mrkněte do knihovny vlastní či obecní, městské... určitě tam mají minimálně Americké obrázky nebo Ve dvou se to lépe táhne!