Odolnější než my

Publikováno 2. 12. 2022 | Tereza Cimburková

Mezinárodní den osob se zdravotním postižením si připomínáme každoročně 3. prosince již od roku 1981. Tato oblast je ideální i pro dobrovolníky, proto jsem jednoho z nich v rámci tohoto dne oslovila k popovídání. Paní Dita má za sebou různé dobrovolnické zkušenosti, nyní působí v sociálním podniku, kde je podporou právě pro zaměstnance se zdravotním postižením. 

Odolnější než my

Jak jste se dostala k dobrovolnictví se zdravotně postiženými? 

Jako vyučená švadlena jsem uvažovala jsem o změně zaměstnání a moje známá mi dala kontakt na začínající podnik se šící dílnou. Byla jsem se tam představit, slovo dalo slovo, a tak nezačalo moje nové zaměstnání, ale nové přátelství a pomoc v tomto sociálním podniku. Paní zakladatelka je skvělý člověk, když jsem k ní přišla poprvé, hned jsem věděla, že se mi v DecorEnu bude líbit. Vládne tam klid a pohoda.Cítite se tam jako mezi svými. Kdyz jsem byla pozvána ke spolupráci na pozici dobrovolnice k šití, hned jsem přijala a stejně tak mě hned přijaly mezi sebe.

Měla jste se zdravotně postiženými zkušenosti už dříve? 

Samozřejmě jsem se s postiženými lidmi i předtím potkala. Viceméně mám velice pozitivní zkušenosti. Potkala jsem ty pozitivní,ale i morousy, každý jsme nějaký. Nyní v šicí dílně, kde jsou ženy a jeden muž, u mě převládá pocit a dojem vděčnosti, radosti a chuti do života. Myslim, že postižení lidé jsou odolnější než my, zdraví.

Jak kombinujete práci, rodinu a dobrovolnictví? 

Pracuji jako pečovatelka. Jsem vyučená dámská krejčová, vždy mě bavilo šít, ale po narození dcery nebyl moc čas. Díky dobrovolnictvá jsem se k této bývalé práci a současnému koníčku vrátila. Šití je pro mě relax. Hodně času také věnujeme dceři, která hraje fotbal. Miluju vodu a plavání, máme zahradu, kde pěstujeme zeleninu, bylinky, kytky. Máme psa, kočky, ráda jezdím na kole.V rámci volného času si ale najdu ráda čas právě na šití v podobě dobrovolnictví, dělala jsem například dárkové tašky nebo hrací deky pro malé děti, spolupracuji podle potřeby se švadlenami v podniku a také přímo s vedením, například když někdo onemocní a podobně. 

Děkuji za rozhovor i za Vaši činnost, ať se Vám daří ve všech směrech! 

Mezinárodní den oslaví otevřenou šicí dílnou i sociální podnik DecorEn, kde zdravotně postižení pracují, můžete se s nimi osobně setkat a obdivovat jejich práci ve Štětí, v ulici U tržnice 701 od 9 hodin ráno. Třeba i Vás zaujme atmosféra a budete se chtít stát dalším dobrovolníkem. A vůbec není potřeba umět šít. Pomáhat lze různě.