Oceněná dobrovolnice vdechla Zauhlovačce nový život

Publikováno 2. 4. 2024 | holaskat@gmail.com

Znáte zauhlovací a vodárenskou věž, ikonickou stavbu a symbol Vratislavic nad Nisou? O tuto kulturní památku se už devět let stará nezisková organizace AvantgArt, z. s., jehož zakladatelkou je Jitka Jakubičková, držitelka ocenění Křesadlo Libereckého kraje. 

 

Oceněná dobrovolnice vdechla Zauhlovačce nový život

Zde je krátký text, který shrnuje Jitčin inspirativní příběh do pár vět a který byl vytvořen pro rtm+ právě u příležitosti předávání cen Křesadlo:

Jitka je dobrovolnice a nadšenec, miluje architekturu a opuštěné památky. Jitky srdcová záležitost je Zauhlovací a vodárenskou věž, Zauhlovačka, součást světoznámé továrny na koberce. Jitka kouzlu věže propadla při procházkách s kočárkem a v roce 2015 založila spolek AvantgArt a opuštěnou věž si začala pronajímat.

Když je někdo dobrosrdečný a zapálený, jiskřičku nadšení snadno vykřeše i u ostatních. A tak se stalo, že Jitka kolem sebe a věže nashromáždila komunitu dobrovolníků, kteří ji pomohli s vyklizením věže od několika tun nečistot. Spolek, v čele s Jitkou, manželem Tomem a bratrem Mírou, zde zorganizoval první kulturní festival s prohlídkou uvnitř Zauhlovačky. Festival Otevíráme Zauhlovačku se stal tradičním.

Spolek se časem rozšířil o Káťu, se kterou Jitka pracuje na programu v Zauhlovačce, zahrádce před věží a na nahrávání vzpomínek místních pamětníků továrny. Vedle věže se Jíťa, Tom a Káťa rozhodli otevřít Dílnu Zauhlovačky. Sdílenou řemeslnou dílnu s Re-use centrem, kde se konají kurzy oprav nábytku pro dospělé, zachraňuje se nechtěný nábytek a odpadové materiály k tvoření. K řemeslu nevedou jen dospělé, ale i děti. V Dílně probíhá tvůrčí kroužek, dílničky pro školky a také kurzy pro rodiče s dětmi. 

Spolek na sebe časem navázal odborníky a dobrovolníky, jejichž počet se stále mění, hrstka největších srdcařů však zůstává. Stejně potřební jsou ale i lidé na druhé straně – návštěvníci. Děkujeme za podporu všech příznivců a čas dobrovolníků, bez nichž by těžko něco vzniklo.

Ostatně sama Jakubičková po obdržení ceny v rozhovoru pro rtm+ sdělila: “To ocenění není jen pro mě, je to ocenění i pro další dobrovolníky. Jsem ráda, že si naší práce všimli i ostatní, že nás navštěvují, a děkuju za ně. ”

Členové spolku se obnově věnují ve svém volném čase. Finance získávají prostřednictvím grantů, ať už z kraje či města. Velkou podporu ale nacházejí i u veřejnosti, která je v minulosti podpořila v crowdfundingové kampani. Spoustu zajímavých informací o věži a spolku naleznete přímo na webu Zauhlovačky, kde si můžete prohlédnout i úžasnou dokumentaci práce dobrovolníků, kteří se zapojili do záchrany věže. Těšit se snad letos můžeme i na již zmíněný festival Otevíráme Zauhlovačku, který se pravidelně koná v červnu.