Dobrovolníci Amelie dělají onkologicky nemocným hezčí den

Publikováno 21. 10. 2019 | Amelie z.s.

Do Nemocnice Na Pleši docházejí dobrovolníci z neziskové organizace Amelie už šestým rokem. Doplňují tak nabídku služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké, kterou Amelie ve spolupráci s nemocnicemi rozvíjí od svého založení v roce 2006. 

Dobrovolníci Amelie dělají onkologicky nemocným hezčí den

Dobrovolníci Amelie chodí na onkologická oddělení nemocnic, kam přinášejí běžný, lidský kontakt a zpříjemňují pacientům čas popovídáním, předčítáním, hraním her nebo doprovodem na procházku, anebo vedením skupinek třeba s výtvarným zaměřením. To dělají i dobrovolníci v Nemocnici Na Pleši,“ upřesňuje koordinátorka dobrovolníků Dina Rišianová. 

Možná vás napadá, že je to těžké, nebo si kladete otázku, proč to ti lidé vlastně dělají. „Proč Na Pleš? Protože jim jsem vděčná. Před čtyřmi lety tu byla moje babička a výtečně ji rozcvičili, nezlomili nad ní hůl. Tím, co dělám, chci poděkovat personálu, ale také podpořit nemocné.“ A co vlastně dobrovolnice Zuzana dělá? „Jednou za čas přijdu s kamarádkami a kytarou, jdeme po pokojích a nabízíme lidem, že jim zahrajeme a zazpíváme to, co mají rádi. Je to krásný zážitek, odcházíme odsud vždy plné energie a radosti,“ dodává Zuzana.

Dobrovolníkem se může stát každý dospělý, kdo ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu chce vykonávat činnost ve prospěch onkologicky nemocných. Pokud by se někdo chtěl zapojit, třeba právě Na Pleši, tak po úvodním rozhovoru s koordinátorkou dobrovolníků musí absolvovat vstupní školení, podepsat smlouvu a zaškolit se přímo v nemocnici za doprovodu již zkušeného dobrovolníka. Školení se konají třikrát ročně, zájemci se mohou hlásit průběžně. Nejbližší školení je naplánováno na 21.-22.listopadu 2019, již nyní je možné se přihlásit.

Kromě dlouhodobých dobrovolníků, kteří za pacienty chodí pravidelně, se mohou zapojit i dobrovolníci jednorázoví s nabídkou nejrůznějších aktivit, jako je např. koncert, divadelní vystoupení, přednáška nebo výtvarná dílna. Tak přijďte pacientům zahrát, zazpívat, společně něco vytvořit,“ vyzývá Dina Rišianová.

Zájemci o dobrovolnickou činnost v Nemocnici Na Pleši kontaktujte koordinátorku: dina.risianova@amelie-zs.cz, tel.: 608 458 303. Více na https://www.amelie-zs.cz/strednicechy/dobrovolnici/

Dobrovolnický program Amelie probíhá také na onkologických odděleních některých nemocnic v Praze. Zájemci o zapojení se v Praze kontaktujte koordinátorku Evu Račanovou: dobrovolnici@amelie-zs.cz, tel.: 733 640 872. Více informací na webu: https://www.amelie-zs.cz/praha/dobrovolnici/

 

Amelie, z.s. - psychosociální pomoc pro onkologicky nemocné a jejich blízké: https://www.amelie-zs.cz/