Vůňohrátky v Pertolticích pod Ralskem, i tam potkáte dobrovolníky.

Publikováno 13. 11. 2023 | holaskat@gmail.com

V Pertolticích pod Ralskem se uskuteční akce zvaná Vůňohrátky. Jejich organizátorka Iva Prudlová má ráda akce, které mají jasný koncept a nejsou zahlceny dalšími prvky, které se k tématu nevztahují. Proto se na Vůňohrátkách bude točit opravdu všechno jen kolem vůní. Vůně perníčků a svařáku se bude mísit s vůněmi mýdel či svíček. Nebude chybět ani aromaterapie či voňavé dílničky pro děti. Z hospody Pohoda se zas budou linout vůně ze zabíjačky.  

Přijďte to všechno nasát v sobotu 25.11. od 11.00 do 16.00 do Kulturního domu v Pertolticích pod Ralskem.

Vůňohrátky v Pertolticích pod Ralskem, i tam potkáte dobrovolníky.

 

Iva Prudlová do svých akcí ráda zapojuje i dobrovolníky, a tak jsem si s ní přišla do malé severočeské vesničky nedaleko Mimoně popovídat.

V září uspořádala v Pertolticích úspěšnou akci pod názvem Chuťohrátky, kde zapojila kolem dvaceti dobrovolníků. Vypočítává, kde všude dobrovolníci najdou uplatnění: organizace parkování, obsluha dílniček pro děti, monitorování počtu příchozích nebo také servis stánkařům. Dobrovolník se v této pozici stará o pohodlí stánkařů - vystřídá prodávajícího, když si potřebuje odskočit, přinese mu kávu nebo se snaží vyřešit problém, který ho trápí.

Jak organizátorka dobrovolníky hledá? S úsměvem krčí rameny: “Tak nějak se na sebe nabalují.” Dodává, že jen minimum z nich bydlí v Pertolticích, přicházejí spíš z okolí a sama je ani nezná. Připouští, že dokáže lidi pro věc nadchnout a že všude kudy chodí, svou akci propaguje. Lidé, kterým se akce zamlouvá, rádi přislíbí pomoc a ještě s sebou někoho přivedou. Touto metodou došla až ke zmíněnému číslu dobrovolníků ve velkém věkovém rozpětí (15-70 let).

Účastní se ti samí dobrovolníci i dalších akcí? "Většina dobrovolníků je vždy nová, z minulé skupiny se jich zapojí pouze šest."

Iva Prudlová zmiňuje, že samotné akci předchází několik schůzek s týmem dobrovolníků. Piluje se program a zapojení se do aktivit. Organizátorka přiznává, že by dobrovolníci někdy rádi program více spoluvytvářeli a přidávali své nápady. Organizátorka to neodmítá, jen vysvětluje, že sama hýří nápady a invencí a že potřebuje čas, aby se z jejích nápadů vykrystalizoval projekt. Vždy ho radši nejdříve do detailu promyslí, než se dobrovolníkům ozve, aby je nezatěžovala spoustou svých myšlenek, které se pak na akci třeba ani nepoužijí. Dodává, že je někdy těžké tuto situaci vybalancovat.

"Je klíčové, aby se dobrovolníkovi celá akce líbila, protože to je jeden z důvodů, proč přijde pomoci. Cítí se být součástí týmu a má možnost si celou akci zažít i z jiného úhlu než jen jako návštěvník. Navíc o tom dobrovolnictví je, není to jen jednostranná záležitost. Pomůžu, ale zároveň z toho mám i něco nazpátek, dobrý pocit, hezky strávený čas, příjemnou zábavu, cokoliv." Když se Ivy Prudlové ptám, proč jí dobrovolníci chodí pomáhat, vidí dva důvody. Jeden je ten, že je dokáže strhnout svým nadšením pro věc. Dále dobrovolníci celou akci uzavírají slovy: "Užili jsme si to, příště třeba přijdeme zas."

Organizátorka si práci s dobrovolníky moc pochvaluje: “Já před nimi smekám. Patří jim velký dík. Jsou obětaví, samostatní, umí si poradit. Bez nich by tyto akce nemohly fungovat.”

Bývalá učitelka angličtiny Iva Prudlová se se svým mužem na Mimoňsko přistěhovala až v 90. letech, kdy docházelo k postupnému osidlování oblasti Ralsko. Nyní je v důchodu a dohodla se se starostou obce, že by organizováním akcí mohla přispět k oživení vesnice. Dle svých slov je velmi aktivní, a tak je ráda, že může část své energie věnovat organizování Vůňohrátek a dalších veřejných akcí, které jistě budeme mít v budoucnu možnost navštívit.

Přijeďte se 25.11. do Pertoltic podívat! A hlavně nasát rozličné vůně.