Pomoc druhým jako jedno z témat letošního Festivalu francouzského filmu

Publikováno 21. 11. 2022 | Andrea Skopkova

Jubilejní 25. ročník Festivalu francouzského filmu uvede v české předpremiéře dva snímky, jejichž leitmotivem je pomoc druhým a posilování občanské sounáležitosti. 

Pomoc druhým jako jedno z témat letošního Festivalu francouzského filmu

Festival francouzského filmu, který se koná ve dnech 24. – 30. listopadu v několika českých a moravských městech (konkrétně v Praze, Ostravě, Brně, Českých Budějovicích a Hradci Králové), letos slaví krásných pětadvacet let svého života. Symbolicky tak kromě tradičního výběru z aktuální frankofonní filmové tvorby zavzpomíná na minulé ročníky a znovu uvede některé z klenotů francouzské kinematografie. V sekci zvláštních uvedení tak na diváky čeká populární Amélie z Montmartru (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) Jean-Pierra Jeuneta, či klasika Alaina Resnaise Loni v Marienbadu.(L'année dernière à Marienbad).

Nás však jako zanícené podporovatele dobrých skutků zaujaly zejména některé z nových snímků, které se českým divákům představí úplně poprvé, dokonce v místní předpremiéře.

Prvním z nich je film Sestry v sedle (Juste ciel) režiséra Laurenta Tirauda. Tento snímek totiž vypráví příběh pětice dobrosrdečných jeptišek, které chtějí pomoci zachránit nedaleký domov seniorů, jenž je takřka v havarijním stavu. Pro dobrou věc se tedy odhodlají účastnit cyklistického závodu a usilovat o první cenu spojenou s finanční odměnou, a to i přesto, že jízda na kole není jejich silnou stránkou. Asi ani netřeba dodávat, že se jedná o komedii v klasickém a trochu bláznivém stylu, v němž tvůrci ze země galského kohouta tradičně excelují.

Druhým filmem, který upoutal naši pozornost, je taktéž komedií. Do českých kin bude uveden pod názvem A do kuchyně! (La Brigade). Hlavní hrdinkou je šéfkuchařka, které se prakticky ze dne na den změní život na ruby a z prestižní restaurace zamíří do jídelny ubytovny pro mladé uprchlíky. Objevuje tak nejen svět, který do té doby neznala, ale i obohacení, které člověku přináší pomoc druhým.

V programu letošního Festivalu francouzského filmu nicméně najdete i další snímky se zajímavými náměty, ať už s vážnější či veselejší tématikou. Zvláštní sekce je v pražské edici festivalu navíc věnována i doyenovi francouzské kinematografie, Françoisovi Truffautovi. Na velkém plátně tak bude možné vidět např. snímky Nikdo mě nemá rád (Les Quatre cents coups) nebo Poslední metro (Le Dernier métro).Více informací o programu: 25. Festival francouzského filmu (festivalff.cz)