Pomáháme lidem uvědomit si, že čas myslet na své zdraví je právě teď

Publikováno 30. 1. 2022 | Dobrovolnik.cz

Loono je nezisková organizace, která pomáhá lidem uvědomit si, že čas myslet na své zdraví je právě teď. Jsme tým mediků, mladých lékařů a dalších profesionálů. Dnes náš tým čítá na 110 lidí napříč celou Českou republikou. 

Pomáháme lidem uvědomit si, že čas myslet na své zdraví je právě teď

Společně věříme, že bychom neměli pacienty pouze léčit, ale také je dlouhodobě vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. Záštitu nad námi převzala 1. lékařská fakulta UK. Našimi odbornými garanty jsou lékaři z oborů gynekologie, urologie, kardiologie, dermatovenerologie, praktického lékařství, výživy, psychiatrie i psychologie.

Organizujeme vzdělávací workshopy ve školách, firmách i na kulturních festivalech. Píšeme články, natáčíme videa, tvoříme infografiky, pořádáme panelové diskuse a s příchodem koronavirové pandemie jsme se více rozšířili do online prostoru pomocí webinářů a livestreamů. Máme také vlastní Loono podcast a vyvíjíme vzdělávací aplikaci. O zdraví a těle mluvíme srozumitelně, nestrašíme děsivými statistikami a inspirujeme ostatní, aby se o sebe starali rádi a zavčas. Za 7 let let existence jsme takto vyškolili více než 110 000 lidí.

Na svém kontě máme 4 celonárodní kampaně:

  • kampaň #prsakoule je zaměřena na prevenci onkologických (tedy nádorových) onemocnění, učí veřejnost zejména jak na samovyšetření prsou a varlat,
  • kampaň #žiješsrdcem se věnuje prevenci kardiovaskulárních onemocnění (tedy onemocnění srdce a cév),
  • 3. kampaň #doledobrý učí prevenci sexuálně přenosných chorob a otevírá tabu témata jako porucha erekce a únik moči
  • a v naší nejnovější kampani #dobrénitro se dozvíte, jak pečovat o své duševní zdraví.

Všechno to začalo před 7 lety. Naše zakladatelka Kateřina Vacková studovala tehdy čtvrtým rokem medicínu a všimla si, že je s jejím tělem něco v nepořádku. Nečekala a zašla k lékaři, kde jí byla odhalena rakovina vaječníků. Naslouchání jejímu tělu jí tehdy zachránilo život. A proto se rozhodla ho zachránit i jiným a založit Loono.

Nejvíce nás těší, že se nám ozvalo už 56 lidí, kteří si díky naší činnosti odhalili rakovinu a jiné závažné onemocnění v časném stádiu. Tisíce nám pak také dali vědět, že si díky nám zašli “alespoň” na preventivní prohlídku a přestali přehlížet varovné signály svého těla.

Jelikož 4. únor je Světovým dnem boje proti rakovině, krátce před ním, ve středu 2. února od 18:00, pořádáme online panelovou diskusi “Jak předejít rakovině”, jejímž hlavním tématem budou rizikové faktory vzniku rakoviny. Naše pozvání přijali přední odborníci české onkologie: prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc., MUDr. Martin Matějů, Ph.D. a MUDr. Marie Drösslerová. Vysílat budeme zdarma na našem Facebooku a bude vytvořen také záznam. Podrobnější informace o této i nadcházejících akcích naleznete na našich sociálních sítích.

Chcete se dozvědět více o nás a našich tématech? Navštivte naše webovky www.loono.cz nebo sociální sítě - jsme na Facebooku, Instagramu i YouTube pod @loono a náš podcast najdete kromě našeho webu také na Spotify i v Apple Podcasts.

Nemůžete se dočkat, až vyjde naše mobilní aplikace? Přihlaste se na našem webu a dozvíte se o ní jako první!

Líbí se vám, co děláme? Podpořit nás můžete přes platformu Darujme.cz nebo nákupem na našem charitativním e-shopu.