Podzimní kurz výsadby stromů do krajiny

Publikováno 17. 10. 2022 | Hnutí Brontosaurus

Chceš obnovit polní cestu a vysázet podél ní spolu s místními stromořadí? Máš pozemek a přemýšlíš, jaké druhy a odrůdy na něj vybrat? Nebo tě baví trhat ovoce v krajině a chceš o stromech a jejich péči dozvědět víc? Víkendový kurz Výsadby stromů do krajiny pořádaný Hnutím Brontosaurus je pro všechny, kdo se zajímají o stromy a o to, jak díky stromům vracet krajinu do lepšího stavu. 

Podzimní kurz výsadby stromů do krajiny

Kurzem bude provádět lektor sadař z Vysočiny Jan Ouhlehla. S kolegou Tomášem Pelíškem mají ve Lhotce u Velkého Meziřící sad, ve kterém pečují o staré odrůdy ovocných stromů. „Sázíme ovocné stromy do krajiny a do rozvolněných sadů," popisuje. „Prostřednictvím výsadeb se snažíme zachránit staré ovocné odrůdy, které z polních sadů, alejí a remízků postupně mizí. Zároveň šetrným způsobem ořezáváme staré ovocné stromy na zahradách a v krajině, které někdo vysadil klidně i před sto lety. V posledních letech hledáme lokální odrůdy, které následně naroubujeme, abychom zachovali jejich rozmanitost pro další generace.“

Právě o tyto své znalosti se na kurzu podělí. Budeme se bavit o tom, jakou roli hrají stromy v krajině a proč bychom měli hledat místa, kam je navracet. Povíme si, jak výsadbu správně naplánovat - jak vybrat druhy a odrůdy, na co všechno bychom měli při plánování výsadeb myslet. Nezapomeneme ani na všechny formality výsadby v krajině a na možnosti financování. Ukážeme si přímo v terénu, jak správně strom zasadit a na co si dát pozor v prvních letech po výsadbě. Dozvíme se něco o tom, jak z výsadby udělat komunitní akci se zapojením veřejnosti a dobrovolníků. A dostatek prostoru budeme věnovat také následné péči o vysazené stromy. 

Kurz proběhne v Mikulčicích od pátečního večera a končí nedělním obědem. Cena kurzu je 500 Kč a je v ní zahrnuto ubytování na posteli ve vlastním spacáku, vegetariánská strava od pátku do neděle, materiál a lektorné. Přihlásit se můžeš na https://brontosaurus.cz/co-se-chysta/detail/14576/. Těšíme se na tebe!