Podzim v ptačích parcích

Publikováno 11. 9. 2023 | Andrea Skopkova

O iniciativě ptačích parků jsme zde již psali (Ptačí park Josefovské louky). Podívejme se, co je nového a s čím můžeme aktuálně našim ptačím přátelům pomoci.

Podzim v ptačích parcích

Ať chceme, či ne, léto (někomu pomalu, někomu rychle) spěje, a možná už i dospělo, ke svému konci. Babí léto je sice ještě před námi, ale jinak už se na nás všechny chystá podzim. Jak jinak si přelom léta podzimu zpříjemnit než návštěvou festivalu ptactva? Letos máte minimálně dvě příležitosti.

První z nich se uskuteční v sobotu 30. září v Josefovských loukách, a to od 8:00 ráno. K vidění toho bude víc než dost. Krom jedinečného ekosystému a podmanivé přírody i procedura kroužkování a v neposlední řadě budou přítomni i odborníci z České společnosti ornitologické, připraveni zodpovědět jakýkoli zvídaný dotaz malých i velkých návštěvníků. Jako tradičně je vstup volný, nicméně podmíněn vhodnou obuví.

S příchodem podzimu je také potřeba leccos připravit, zařídit, či uklidit. Česká společnost ornitologická proto vyzývá k zapojení veřejnosti do zazimování parku Josefovské louky, které proběhne 21. října. Podle popisu to vypadá na slibný zážitek „pro celou rodinu a všechny, kteří mají fortel, pracovní oděv a holiny.“  V plánu je zejména oprava ohrady a „zazimování“ naučných dřevěných cedulí, to vše v působivé podzimní atmosféře Josefovských luk, známých svými rezidenty nejen z říše opeřenců, ale i ochlupenců.  

Nutno dodat, že Josefovské louky nejsou jediným českým ptačím parkem, kam je možné směřovat své altruistické tendence. Máme jich tady víc. Letos se totiž České společnosti ornitologické podařilo významně pohnout s dalšími obdobnými projekty: pro jihočeský park Zbudovská blata se díky štědrým dárcům podařilo vykoupit prvních 11ha pozemků, usiluje se také o větší nákupy na Mnišských loukách na Českolipsku a na jihomoravských Kosteliskách. Dalším takovým parkem je Malá Lipová u Přerova, která nám nabízí druhou možnost zažít festival ptactva. Tentokrát připravený ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem a spojený s dobrovolnickou pomocí při zazimování tamější rezervace. Uskuteční se výročí vzniku samostatného Československého státu – tedy 28. října. Tak si to nenechme ujít!

 

Fotografie: Ptačí park Josefovské louky (ČSO)