Festival Open House Praha v květnu zpřístupní 101 budov a prostorů

Publikováno 12. 4. 2022 | Dobrovolnik.cz

Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Ve festivalovém týdnu od 16. května bude připraven doprovodný program – přednášky, diskuze a speciální komentované procházky. Seznam všech objektů je již možné nalézt na www.openhousepraha.cz/festival-2022/.

 

Festival Open House Praha v květnu zpřístupní 101 budov a prostorů

Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy. Odkrýváme neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků a také zapomenuté příběhy stavitelů, majitelů či jejich potomků,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Open House Praha je určen pro širokou veřejnost a organizátoři se věnují také přípravě prohlídek pro osoby se zdravotním postižením, rodiny s dětmi či cizince dlouhodobě žijící v Praze. „Festival je především komunitní projekt a chceme, aby si jej mohl užít opravdu každý. Vítáme i nadšence-dobrovolníky, kteří nám chtějí pomáhat otevírat město pro všechny. Bez nich by se akce nemohla v takovém rozsahu vůbec uskutečnit,“ dodává Andrea Šenkyříková. Do dobrovolnického programu se může zapojit každý bez ohledu na věk, národnost či profesi. Přihlášku najdou zájemci zde.

Výročí tria Plečnik – Ullmann – Janák

Letošní program je věnovaný připomínce narození několika významných architektů působících v Čechách. Slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik by letos v lednu oslavil 150 let od narození. Při této příležitosti bude možné si s komentovaným výkladem prohlédnout hlavní loď, podzemní kryptu i spodní část věže kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, jedné z nejpozoruhodnějších sakrálních staveb v České republice.

Pozornost organizátoři věnovali také osobnosti Vojtěcha Ignáce Ullmanna, který je představitelem tzv. české novorenesance a od jehož narození v dubnu uplyne 200 let. „Zveme k návštěvě kouzelné rodinné Vily Lanna v Bubenči, která vznikla jako letní odpočinkové sídlo průmyslového podnikatele, sběratele uměleckých památek a mecenáše Vojtěcha Lanny ml. Lidé se podívají do historických sálů první pražské Novoměstské sokolovny, budou moci obdivovat bílo-červenou sgrafitovou výzdobu a interiéry bývalé Vyšší dívčí školy ve Vodičkově ulici nebo nahlédnout do poslední Ullmannovy pražské realizace, budovy České polytechniky na Karlově náměstí, kde dnes sídlí Fakulta strojní ČVUT v Praze,“ říká Andrea Šenkyříková.

V březnu tomu bylo rovněž 140 let od narození architekta Pavla Janáka, proto jsou v programu zastoupeny stavby z jeho různých životních období jako Klubový dům Autoklubu ČR, funkcionalistický EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, Palác Adria ve stylu tzv. národního slohu nebo konstruktivistický objekt vinohradského Husova sboru s nepřehlédnutelnou zvonicí.

Další novinky

Program Open House Praha nabízí celkem 26 novinek, které se do festivalu zapojují úplně poprvé. Lidé mohou navštívit architektonicky zajímavé a mnohdy ne běžně přístupné budovy i v odlehlých částech Prahy jako je například Zbraslav, Modřany nebo Komořany. K vidění bude nedávno dokončená Radnice MČ Praha 12, areál Českého hydrometeorologického ústavu v Zámku Komořany a jeho okolí nebo čerstvě zrekonstruované komunitní centrum Klubovna Zbraslav v místech bývalé prádelny od architektů ze studia Projektil. „O zapojení Zbraslavi jsme uvažovali již před několika lety, a jsem ráda, že se nám letos konečně podařilo nabídnout více zajímavých objektů v této lokalitě. Doporučuji zastavit se i v bývalé zbraslavské zvonárně, kde rodina Manoušků odlévala zvony pro mnohé pražské chrámy, včetně například kostela Nejsvětějšího Srdce Páně nebo Husova sboru na Vinohradech. Rodinnou tradici se již bohužel po povodních roku 2002 nepodařilo obnovit, ale zájemci se zde přímo od pana Manouška dozví mnoho zajímavých informací k jeho řemeslu,“ přibližuje Andrea Šenkyříková.

Mezi novinky patří i nově zrekonstruované Technologické centrum UMPRUM Mikulandská s velkorysými prostory a nadstandardním vybavením pro studenty, nová budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze v dejvickém vysokoškolském kampusu s nepřehlédnutelnou pneumatickou fasádou nebo jedna z největších a nejvýznamnějších památek meziválečné funkcionalistické architektury v Praze –  dřívější sídlo pražských Elektrických podniků, dnes Bubenská 1. Rozlehlý palác byl v době svého vzniku považován za symbol přicházející nové doby, moderní architektury a pokroku. „Lidé si mohou prohlédnout, jak se podařilo zachovat estetické působení velkorysé reprezentativní administrativní budovy i hodnotné detaily dobového technického řešení po nedávno dokončené a navíc oceňované rekonstrukci z dílny TaK Architekti,“ dodává Andrea Šenkyříková.

Informace k programu se zájemci mohou dozvědět také ve facebookové události Open House Praha 2022.

Podívejte se na letošní videospot!

Pozvánka na mezinárodní festival Open House Worldwide

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě. V sobotu 9. dubna 2022 se uskuteční druhá společná online událost s podtitulem Bydlení a lidé. Virtuální 12hodinový Open House Worldwide (OHWW) festival bude zahrnovat živé prohlídky inovativních projektů bydlení z měst napříč světovými kontinenty, např. z Dublinu, Lagosu, Londýna, Melbourne, New Yorku, Osla, Prahy, Tchaj-wanu, Valencie, Vídně a dalších. Festival bude vysílán online v anglickém jazyce od 6 hodin ráno do 18 hodin večer koordinovaného světového času (UTC), v našem časovém pásmu od 8 do 20 hodin na Youtube kanále.

Open House Praha v rámci festivalu OHWW představí pražské sídliště Ďáblice, které je dnes považováno za jedno z architektonicky nejhodnotnějších v ČR. Ačkoli urbanistický koncept navržený v 60. letech 20. století vychází z modernistických myšlenek, ve skutečnosti se tolik nevzdaluje charakteru tradičního města s ulicemi a náměstími. „Najdete tu různé typy panelových bytových domů, velké množství dnes už vzrostlé zeleně i celou řadu objektů pro občanskou vybavenost, jako jsou obchody, školy a kulturní centra. Výjimečná je i podoba jednotlivých objektů, které díky nejrůznějším architektonických detailům nejsou tak uniformní jako na jiných sídlištích. Značný zájem dnes vzbuzují i umělecká díla, která zdobí jeho veřejná prostranství,“  říká architekt Ondřej Tuček, který bude průvodcem video vstupu přenášeného od 10 hodin živě ze střechy jednoho z ďáblických panelových domů. Ondřej Tuček je vnukem Viktora Tučka, který byl v letech 1967–1982 hlavním architektem sídliště Ďáblice. Sám v Ďáblicích žije a aktivně se zapojuje do debaty o budoucím rozvoji tohoto jedinečného urbanistického souboru. Více informací o přenosu k dispozici zde.

Open House Praha na sociálních sítích

#openhousepraha, #ohp2022, #openhousepraha2022

#OHWWfestival, #housingandthepeople

Facebook | Instagram | Linked In | Youtube

Open House Praha 2022 – událost na Facebooku

Housing and the People – událost na Facebooku

Kontakt pro média

Michaela Pánková, michaela.pankova@openhousepraha.cz, 724 213 136

O Open House Praha

Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 50 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Festival se koná pod záštitou J. E. velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Nicka Archera; primátora hl. města Prahy Zdeňka Hřiba; náměstka primátora hl. města Prahy Petra Hlaváčka; radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu hl. města Prahy Hany Třeštíkové; generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové; starosty MČ Praha 1 Petra Hejmy; starostky MČ Praha 2 Alexandry Udženiji; starosty MČ Praha 3 Jiřího Ptáčka, starostky MČ Praha 4 Ireny Michalcové; starostky MČ Praha 5 Renáty Zajíčkové, starosty MČ Praha 6 Ondřeje Koláře; starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského; starosty MČ Prahy 8 Ondřeje Grose; starosty MČ Praha-Troja Tomáše Bryknara a starostky MČ Praha-Zbraslav Zuzany Vejvodové.

Za finanční podpory:

Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Nadace české architektury, Městská část Praha 6, Městská část Praha 7

Partneři:

Mapy.cz, Bageterie Boulevard, 360pizza, ekolo.cz, Rekola, Czech Repubrick, EMPYREUM Information Technologies, AI DESIGN, Hestia – centrum pro dobrovolnictví, Technologické centrum UMPRUM

Partneři programů pro lidi s postižením:

Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK, Česká unie neslyšících, Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, Technická univerzita v Liberci – Fakulta umění a architektury

Hlavní mediální partner:

Mall.tv

Mediální partneři:

Reflex, Český rozhlas Rádio DAB Praha, TV Architect Studio, TV Bydlení, Luxury Prague Life, ERA21, Intro, Architect+, Archizoom, Estav, Propamátky, S dětmi v Praze

Open House Praha je součástí celosvětové sítě Open House Worldwide.

Letošní novinky

 1. Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1
 2. Bývalá prádelna – Klubovna Zbraslav
 3. Bývalý sochařský ateliér bratrů Halmanových – sídlo kreativní agentury Loosers
 4. Centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
 5. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK) ČVUT v Praze
 6. Dům Diamant
 7. EA Hotel Juliš
 8. Husův sbor Vinohrady
 9. Husův sbor Zbraslav
 10. Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5
 11. Klubový dům Autoklubu České republiky
 12. Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
 13. Kostel sv. Vojtěcha
 14. Libeňská sokolovna
 15. Palác Adria
 16. Radnice městské části Praha 12
 17. Švandovo divadlo na Smíchově
 18. Technologické centrum UMPRUM Mikulandská
 19. The Fizz Prague
 20. Thunovský palác – budova velvyslanectví a rezidence velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
 21. Usedlost Cibulka
 22. Vlašský špitál – sídlo Italského kulturního institutu Praha
 23. Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium
 24. Vyšší dívčí škola – ZŠ Vodičkova
 25. Zámek Komořany, Centrální předpovědní pracoviště (CPP) a administrativní budova Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)
 26. Zbraslavská zvonárna – Muzeum zvonařství rodu Manoušků

Seznam všech budov Open House Praha 2022 (21. a 22. května 2022)

Administrativa

Brumlovka – Budova B

Brumlovka – budova Delta

Brumlovka – Filadelfie

Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1

ČSOB Kampus – budova NHQ

ČSOB Kampus – budova SHQ

Národní kulturní památka Vyšehrad – správní budova

NN IT Hub

Obecní dům Ďáblice

Quadrio

Radnice městské části Praha 12

Štencův dům – sídlo byznys klubu Opero

Všeobecný penzijní ústav – Dům Radost

Bydlení v proměnách času

Dům Diamant

Franz by Zeitraum

Grabova vila

Kramářova vila

Laichterův dům

Trmalova vila

Vila Lanna

Winternitzova vila

Funerální architektura

Ďáblický hřbitov

Evangelický hřbitov ve Strašnicích

Olšanský hřbitov

Historické paláce a památky

Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR

Desfourský palác

Dům České zemské hasičské jednoty – Hasičský dům

Forum

Klubový dům Autoklubu České republiky

Libeňský zámek

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Nuselská radnice

Palác Adria

Palác Ericsson

Palác Metro

Rezidence primátora hlavního města Prahy

Thunovský palác – budova velvyslanectví a rezidence velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

Usedlost Cibulka

Vlašský špitál – sídlo Italského kulturního institutu Praha

Hotely a ubytování

EA Hotel Juliš

Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5

Hotel International Praha

Mama Shelter Prague

The Fizz Prague

Zeitraum Student Housing

Obchod

Palác ARA – sídlo coworkingu HubHub

Sakrální stavby

Husův sbor Vinohrady

Husův sbor Vršovice

Husův sbor Zbraslav

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Kostel sv. Vojtěcha

Nová libeňská synagoga

Speciality

Hasičská zbrojnice Praha Ďáblice

Historický parník Vyšehrad

Nová Krenovka

Výstaviště Praha

Zvonárna Praha-Zbraslav

Sport a péče o tělo

Karlínská sokolovna

Libeňská sokolovna

Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance

Novoměstská sokolovna – sídlo T. J. Sokol Pražský

Velký strahovský stadion

Velodrom na Třebešíně

Technické a industriální stavby

Centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice

Pragovka Art District

Vodárenská věž Letná

Vodní dílo Štvanice

Vršovická vodárna v Michli

Umění a kultura

Bývalá prádelna – Klubovna Zbraslav

Bývalý sochařský ateliér bratrů Halmanových – sídlo kreativní agentury Loosers

Disk, divadelní scéna DAMU

Divadlo Na Zábradlí

Komunitní centrum Vlna Ďáblice

Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Rádia DAB Praha

Palác kultury – Kongresové centrum Praha

Palác Metro – Divadlo Image

Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj

Šalounova vila – ateliér Akademie výtvarných umění a sídlo organizace HOST

Švandovo divadlo na Smíchově

Veletržní palác – Národní galerie Praha a Studio Hrdinů

Vzdělávání a výzkum

Budova České polytechniky – Fakulta strojní ČVUT v Praze

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT

Dům zemědělské osvěty

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze

Fakulta stavební ČVUT v Praze

Fakultní ďáblická škola

Filosofický ústav, Sociologický ústav a Ústav dějin umění Akademie věd ČR

Hvězdárna Ďáblice

Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby

Národní technická knihovna

Národní zemědělské muzeum

Sdružení projektových ateliérů / CAMP

Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium

Technologické centrum UMPRUM Mikulandská

Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR – historická i nová budova

Vyšší dívčí škola – ZŠ Vodičkova

Zámek Komořany, Centrální předpovědní pracoviště a Administrativní budova Českého hydrometeorologického ústavu

Železnice

Masarykovo nádraží

Nádraží Praha-Bubny

Nádraží prezidenta Wilsona – Praha hlavní nádraží