Festival Open House Praha 2022 zpřístupní letos 101 budov a prostorů a vítá nové dobrovolníky

Publikováno 14. 3. 2022 | Dobrovolnik.cz

Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Ve festivalovém týdnu od 16. května bude připraven doprovodný program – přednášky, diskuze a speciální komentované procházky.

Festival Open House Praha 2022 zpřístupní letos 101 budov a prostorů a vítá nové dobrovolníky

Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy. Odkrýváme neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků a také zapomenuté příběhy stavitelů, majitelů či jejich potomků,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Open House Praha je určen pro širokou veřejnost a organizátoři se věnují také přípravě prohlídek pro osoby se zdravotním postižením, rodiny s dětmi či cizince dlouhodobě žijící v Praze.

„Festival je především komunitní projekt a chceme, aby si jej mohl užít opravdu každý. Vítáme i nadšence, kteří nám chtějí pomáhat otevírat město pro všechny. Bez dobrovolníků by se akce nemohla v takovém rozsahu vůbec uskutečnit,“ dodává Andrea Šenkyříková. V dobrovolnickém programu jsou lidi všech generací a profesí, které spojuje zájem o Prahu, architekturu, místní komunity a zprostředkování zážitků. Dobrovolníci si mohou v rámci festivalu vyzkoušet různé role – od koordinátora týmu, organizaci provozu, po samotné vedení prohlídek. „Takový dobrovolník od nás dostane podklady, do budovy jde na školení a ve dnech, kdy probíhá festival, poskytuje výklad. Existují i průvodci, kteří vedou speciální prohlídky budov pro děti s našimi Listy pro malé architekty nebo prohlídky pro osoby se zrakovým nebo sluchovým postižením,“ dodává koordinátorka dobrovolnického programu Klára Veselá a dodává: „Pro naše dobrovolníky připravujeme v průběhu roku různé akce, zveme je na návštěvu běžně nepřístupných objektů či prostor, které v rámci festivalu neměli příležitost vidět nebo ani nebyly pro veřejnost otevřeny.“ Do dobrovolnického programu se může zapojit každý bez ohledu na věk, národnost či profesi. Přihlášku najdou zájemci zde.

Letošní program je věnovaný připomínce narození několika významných architektů působících v Čechách. Slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik by letos v lednu oslavil 150 let od narození a při této příležitosti bude možné prohlédnout si interiéry kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, jedné z nejpozoruhodnějších sakrálních staveb v České republice. Organizátoři v programu připomínají i pražské stavby českých architektů Pavla Janáka, od jehož narození letos uplyne 140 let, či Vojtěcha Ignáce Ullmanna, který se narodil před 200 lety.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem.

Více na www.openhousepraha.cz.

Open House Praha na sociálních sítích

#openhousepraha, #ohp2022

Facebook | Instagram | Linked In | Youtube

Kontakt pro média

Michaela Pánková, michaela.pankova@openhousepraha.cz, 724 213 136

O Open House Praha

Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 50 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.