Tanec, tanec a zase tanec!

Publikováno 28. 4. 2022 | Dobrovolnik.cz

Dnes, 29. 4., je mezinárodní den tance. Tanec je krásným uměním a i proto si zaslouží mít svůj mezinárodní den. Pojďte se ale na něj podívat i z jiného úhlu pohledu a to z toho léčebného…

Tanec, tanec a zase tanec!

Také, když slyšíte hudbu, začnete klepat prsty o stůl, podupávat nohou a nejednou jste vyskočili a začali více či méně koordinovaně tančit? Já to tak mám. Tanec je, byl a myslím si, že navždy bude moje láska, moje forma odpočinku a způsob, jak dostat ven emoce. Už jako malá jsem chodila do tanečních kroužků, na střední škole jsem i vystupovala, byla na pár soutěžích, poté si dala odmlku, abych se k tanci opět vrátila a vystupovala s dámskou taneční skupinou po různých akcích. V té době jsem se ale nějak více nezamýšlela nad tím, že tanec dokáže i léčit a hlavně potěšit i tam, kde byste to třeba nečekali.

V našem Regionálním dobrovolnickém centru INSTAND v Karlových Varech realizujeme dobrovolnický program pro seniory, kdy dobrovolníci docházejí za seniory do domovů pro seniory a pečovatelských domů, povídají si s nimi, hrají hry, vyrábějí různé věci, v některých zařízeních cvičí jógu. Jedna naše dobrovolnice, která se sama věnuje tanci, začala docházet do domova pro seniory a svou lásku k tanci sem přinesla. Neváhala a postupně domov pro seniory roztančila.

Redaktorka našeho webu dobrovolnik.cz Terka mi poradila, ať si zkusím k tématu tance na internetu vyhledat pana Veletu. A našla jsem to, co jsem hledala, pána, který je absolvent taneční konzervatoře v Praze a pracuje jako asistent režie opery Národního divadla. K jeho dalším aktivitám patří právě taneční a pohybová terapie pro seniory s psychickým a fyzickým postižením, kterou provádí v rámci programů České alzheimerovské společnosti, Gerontologického centra v Praze 8 a Peter´s Dance Centre Prague. Je zakladatelem pohybové a taneční metody EXDASE (EXercise and Dance for SEniors). Tuto psychomotorickou terapeutickou metodu používá s úspěchem v praktických lekcích, v mnoha zařízeních dlouhodobé péče pro seniory a zdravotně postižené, v České republice i v zahraničí.

Závěrem si zde dovolím pana PhDr. Petra Veletu Ph.D. citovat: „Zábava a tanec je lék, který nikomu neublíží“.

Takže neváhejte, zapněte si hudbu a pojďte tančit!

 

Romana Trutnovská

Šéfredaktorka dobrovolnik.cz

Vedoucí RDC INSTAND v Karlových Varech

 

Zdroj: Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče, Fakulta humanitních studií, https://cello-ilc.fhs.cuni.cz/CEL-79.html