Senioři do lavic!

Publikováno 31. 8. 2021 | Tereza Cimburková

Začíná nový školní rok a já opět zasedám k učení před obrazovkou a nově stoupám před tabuli. Ač nejsem učitelka. Jsem dobrovolnice, která je neustále inspirována svým okolím, svými studentkami, svými seniorkami. Třeba se letos přidá i nějaký senior. 

Senioři do lavic!

Počítačový svět se otevřel generaci, která se mu doteď spíše vyhýbala. Respektive neměla potřebu se do ní vrhnout ve velkém. Senioři na internetu. Dříve spíše zdroj žertů, za poslední rok a půl zásadní skupina, která se v tomto světě naučila dobře pohybovat. Navíc jej nezneužívá tolik, jako mladší generace, které je mají často jen k „utrácení“ volného času. Senioři dokáží svůj čas na internetu skvěle využít. Studují všechno možné, sledují koncerty nebo procházejí virtuálně světová muzea.

Vím to proto, že jsem s jednou skupinkou seniorek strávila celý minulý školní rok. Každou středu jsme se vídaly díky Životu 90 online a konverzovaly (především) v angličtině. Dobře tak díky nim vím, že lekce pro ně byly něco víc, než "jen učení". Na středeční skupinu se připravovaly nejen úkoly, ale jako – jak mi samy řekly – na setkání s přáteli. Co může těšit víc! Život 90 nabízí spoustu celorepublikových možností, ať už pro seniory nebo pro dobrovolníky: https://www.zivot90.cz/cs/komunita/akce.

A protože jsme se sešly jako fajn skupinka, která si rozuměla nejen jazykovou pokročilostí, ale i lidsky, tak jsem kývla na další ročník. Sice už mohou být kurzy i „naživo“, ale přeci jen tohle všem ušetří čas, navíc jsme z různých koutů republiky (což bylo zajímavé, když jsme si hlásily aktuální počasí) a těžko bychom se takhle pěkně potkaly každý týden na jednom místě.

Navíc mě moje studentky inspirovaly ještě k jedné myšlence. Často mluvily o tom, že jsou rády, že „nezakrní“ a trénují si pravidelně mozek, a tak když se zase otevřely brány Domova seniorů, kam docházím osobně, nabídla jsem zde lekce tréninku paměti. A tak od září nejen zahajuji druhý kurz Angličtiny online, ale těším se a chystám se také na Trénink paměti naživo.

P.S. Možná tam seniorům občas i nějaké to anglické slovíčko šoupnu pro trénink.