Radost z darování

Publikováno 27. 11. 2021 | Tereza Cimburková

Advent je ideální čas na to dělat radost druhým. Někdy stačí málo, hlavně u těch, kteří to vlastně ani tolik nečekají nebo na to nejsou zvyklí. Co takhle tedy potěšit obyvatele domovů seniorů, děti z dětských domovů, maminky v azylových domech nebo pěstounské rodiny? Ať už individuálně nebo v rámci některé z pořádaných akcí. 

Radost z darování

Ačkoliv pochybuji, že jste ještě neslyšeli například o projektu JEŽÍŠKOVA VNOUČATA. Také díky tomu, že se jedná o projekt Českého rozhlasu, takže se opravdu dostal za poslední roky do povědomí a do éteru. Princip je celkem snadný, řekla bych až geniální. Domovy seniorů poskytnou seznamy věcí, které by si jejich obyvatelé přáli. Jsou to jak drobnosti, tak větší a hodnotnější věci. Dárci - Ježíškova vnoučata - si vyberou, koho konkrétně obdarují a dárek pak (podle situace) předají osobně nebo zprostředkovaně. Krásné na tom je to, že z mnoha jednorázových dárců se stali pravidelní dobrovolníci a návštěvníci obdarovaných seniorů, takže tenhle projekt má opravdu skvělý přesah. Není to "jen" vánoční dárek (i když i ten sám o sobě je úžasný), je to často mnohem víc! A jestli jste si na vnoučatech nevybrali, nemusíte být vůbec smutní. Rozhlédněte se, jaký domov máte v okolí a můžete se domluvit přímo tam s personálem nebo tam prostě donést dárek (neutrální je kosmetika, dobroty, čtení, křížovky...) a nechť někoho potěší. Ale nejsou jen domovy seniorů...

Pokud chcete potěšit někoho ne na závěru, ale na počátku života, kdo se cítí také jistě osaměle, tak připravte dárek pro děti z dětských domovů. Kosmetika, knížky a dobroty jsou stejně neutrální, ale můžete naopak se ještě víc "vyřádit" - výtvarné potřeby, hry, hračky, oblečení... Dárek opět můžete poslat individuálně, ať už po domluvě s personálem nebo udělat balíček "po svém" a nechat jeho obsah na posouzení zaměstnanců, komu ho dají. Skvělé jsou i hromadné dárky jako společenské hry pro venkovní i vnitřní zábavu! Ale zapojit se můžete i zcela konkrétně pod vedením, například pomocí projekt STROM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ, kde podobně jako u seniorů se dozvíte, který junior by si co přál a plníte tak přání přímo "na tělo", jako by děti psali Ježíškovi. Jen nemají rodiče, kteří by jim byli schopní (nebo ochotní) přání splnit. 

Pak je ještě do třetice jedna skupinka, kterou můžete podpořit. Tam sice je rodič či rodiče, kteří by rádi dětem přání plnili, ale nemohou si to z různých důvodů domluvit. Třeba protože mají sotva na ubytování, stravu a oblečení. Projekt KRABICE OD BOT totiž pomáhá maminkám v azylových domovech i pěstounským rodinám. Tam se samozřejmě potřeby dost podobají dětským domovům, jen je potřeba je vtěsnat někdy do menší krabice. Ale zas jich může být víc! Zásadní jsou výtvarné a školní potřeby, kosmetika, ale také sportovní potřeby, hry, hračky, oblečení. Pokud se vám dar nevejde do krabice od bot, opět zkuste kontaktovat nedaleké zařízení a určitě najdete někoho, kdo bude rád za váš dárek. Zde patří k dobrým tipům, které se skvěle "vejdou i hodí" například poukázky do obchodů s jídlem, drogerií, oblečením, vouchery na aktivity, kulturu nebo do lékárny. 

A co je zásadní, začít můžete už teď o adventu, ale po Vánocích to nemusí skončit. Všechny výše zmínění skupiny můžete podporovat během celého roku. A věřte, že budou mile překvapeni. A vy budete mít hezký pocit u srdce "nejen" v čase adventu... Protože i na konci roku může začít něco moc pěkného.