Google search „volunteering in Europe“

Publikováno 21. 2. 2022 | Gabriela Medwell

Ven by ani psa nevyhnal a na knížku zrovna nemám tu správnou náladu. Co tedy s načatým večerem? Kam bych se, alespoň virtuálně, mohla vydat? Které části lidského světa prozkoumat? Však to možná také znáte. Zkusím štěstí s google search. A kde ono štěstí budu hledat? No přeci ve vodách dobrovolnictví. A tak jestli máte chuť, pojďte se mnou nahlédnout, co internet skrývá pod pojmem „volunteering in Europe“.

Google search „volunteering in Europe“

Sedám k počítači a do google zadávám “volunteering in Europe”. Záměrně přeskočím placené weby a jako první se mi zobrazuje International Volunteer HQ. O dobrovolnictví něco málo vím, a tak mě zajímá, kdo tento web spravuje, s jakým cílem a pro koho. A ejhle! Dozvídám se poslání, ano, krásné a motivující. Kdo ale web spravuje, nenalézám. Očima kloužu po záložkách a nacházím pricing. Pricing? Snad by ještě dobrovolník neměl platit za to, že chce vykonávat činnost bez nároku na mzdu? A tak klikám a rozbaluje se mi velmi pěkná záložka. A vítá mě s informací, že za tak málo, jako je 180 dolarů týdně (!), mohu získat báječnou dobrovolnickou zkušenost. Tak tato informace mi dostačuje k tomu, abych stránky opustila. Rozumím a chápu, že i organizace zajišťující služby dobrovolníkům se musí nějak uživit, ale na úkor samotných dobrovolníků? Za své rozhodnutí pomoci, nabídky mého času a mých zdrojů mám druhému zaplatit?

Tedy zpět k google search. Jsem zvědavá, jak dopadnu s druhým odkazem. A hle! K mé velké radosti se na druhém místě zobrazuje Youth Portal. (Nejen) dobrovolnické příležitosti pro mladé, a zdarma! O Evropské dobrovolné službě, od roku 2017 Evropském sboru solidarity, jsme tady již psali opakovaně. Tedy jen stručně. Pod křídly Evropské komise, v bezpečí akreditovaných vysílajících i přijímajících organizaci, může kdokoliv ve věku 18 – 30 let vycestovat za až roční dobrovolnickou zkušeností. A bez úhrady! Respektive s možným malým doplatkem na cestu do a ze země, kam plánuje mladý člověk vyrazit pomáhat.

Tak ještě chvilka googlení. I třetí odkaz mě vede k Youth Portal. Bezva, to mě moc těší!

Další odkaz mě vede na stránku volunteerworld. Kliknu a hledám. Název organizace či platformy nenacházím. Ale hned na mě vyskakuje chattovací okénko. Hledám informace, nyní již záměrně k tomu, zdali nadšených dobrovolník má za svou zkušenost něco platit. Bohužel, zdá se, že i zde je to komerční obchod. Odkazy jak na dovolenou s cestovkou s nabídkou nejnižších cen. A tak stránku opouštím.

Podívám se ještě na další tři odkazy. A ve stejném, bohužel, duchu. Pojď naskočit do dobrovolnictví, ale zaplať!

Mrzí mě to. Z ekonomického hlediska to jsem snad schopná pochopit, ale z lidského či společenského?

Chápu asi nyní, proč je na projekty pod taktovkou Evropské komise takový přetlak. Když jsem mladá a mám chuť dobrovolničit, tak ale potřebuji podporu, často i ochranu, pomocnou ruku. A to vše nabízí právě Evropský sbor solidarity. Ani tam to pro organizace není snadné. Ale EK to ví, a tedy organizace do velké míry podporuje, včetně finanční podpory.

A proto, jestli tento článek čtete někdo z vás, kdo má chuť vycestovat za zahraniční dobrovolnickou zkušeností, a pokud k tomu nemáte hodně peněz navíc, podívejte se nejdříve na stránky Youth Portal, resp. Domu zahraniční spolupráce jakožto administrátora tohoto programu v ČR.

A všem Vám, kteří se plánujete vydat, přeji hodně sil, štěstí a zdraví především! Zažijete bezesporu lifechanging experience.