Tallinn, město, kde se mluvilo o lidských právech

Publikováno 12. 11. 2019 | Gabriela Medwell

Konec října, mrazivá avšak slunečná rána. Více než stovka účastníků z různých koutů Evropské unie. A proč se společně sešli? Všechny pojilo stejné, lidská práva mládeže. A s nimi spojené hodnoty dobrovolnictví, solidarity, respektu a tolerance.

Tallinn, město, kde se mluvilo o lidských právech

Poslední tři říjnové dny hostil estonský Tallin YOUTH FOR HUMAN RIGHTS konferenci. Poslední z mnoha aktivit tříletého projektu v rámci programu Erasmus+.

https://noored.ee/human-rights-conference/

A o čem že se tedy mluvilo?

Lidská práva mládeže. Nejen zapsaná v různých strategických dokumentech, ale také žitá a prosazovaná. Konferenční příspěvky odborníků, workshopy zástupců Národních agentur a dalších aktérů na poli práce s mládeží a dlouhé podnětné diskuze.

A jaké byly ty nejzajímavější výstupy?

Karen de Kelver z Evropské komise zdůraznila, že musíme zajistit, aby lidská práva a jejich prosazování dosáhlo do všech koutů (nejen) Evropské Unie.

Prof. Dr. Albert Scherr účastníkům připomněl, že lidským právům nelze učit ve smyslu přenosu určité znalosti, ale že lidská práva musejí být chápana jakožto reflexe, vlastní osobní zážitek. A s tím tedy spojeno kritické myšlení, kterému mají ti starší učit ty mladší.

Vzneseny byly také otázky týkající se toho, jak s tím vším, co již víme, nyní naložíme. Jak můžeme nyní věci měnit?

A také opakovaně zaznělo, že mnoho pracovníků s mládeží pracují jakožto dobrovolníci. Co víc od nich tedy žádat? Jakou podporu jim lze nabídnout? Bez nich a jejich dobrovolnických stovek hodin by dnešní Evropa s jistotou nevypadala tak, jak vypadá.

A nejen tito pracovníci, ale také mnoho mladých vyjíždí do všech koutů Evropské Unie, často do těch nejzazších, prosazovat hodnoty, na kterých stojí dnešní Evropa. Odjíždějí působit jako dobrovolníci. A že tyto jejich cesty nejsou vždy snadné. Jak je lze podpořit? A jak zapojit ještě více mladých?

Nejen toto jsou výzvy, ale také podněty. Podněty právě pro Evropskou komisi, která poslední tři roky intenzivně buduje Evropský sbor solidarity. Prostor a příležitost pro všechny ty, kteří chtějí přiložit svou ruku k dílu. Kteří chtějí věnovat svůj čas, nadšení, přesvědčení a energii pro potřeby druhých, pro potřeby potřebných.

https://europa.eu/youth/solidarity_en

A jak již před dlouhou dobou řekl John F. Kennedy „Každý člověk může měnit svět a každý by se měl pokusit“.

A jako odpověď na tuto výzvu pojďme souznít s tím, co o roky později řekl Steve Jobs „Protože lidé, kteří jsou blázniví dost na to, aby si mysleli, že mohou změnit svět, jsou ti, kteří jej mění“.

 

Autorka článku a účastnice konference v Tallinu: Gabriela Medwell