Sdílení toho, co je těžké, pomáhá

Publikováno 8. 8. 2022 | Dobrovolnik.cz

Připojte se k Amelii a pomáhejte lidem s onkologickým onemocněním!

Sdílení toho, co je těžké, pomáhá

Víte co je psychosociální podpora onkologicky nemocných? Je to podpora člověka – onkologicky nemocného nebo jeho blízkého - v oblastech, které přímo nesouvisí s léčbou, ale podporují ji a nabízí kvalitu do života s onemocněním. Rakovina se totiž netýká jen zdravotnictví – lékařů a sester, vstupují do ní další odborníci jako psychologové, sociální pracovníci, ale i velké množství úředníků a dalších služeb. To je psychosociální péče o onkologicky nemocné, která prokazatelně snižuje náklady na léčbu a zlepšuje kvalitu života lidí. Proto je důležité rozvoj  přístupu, který míří na celého člověka, podporovat.

Jednou z nezanedbatelných složek podpory v nemoci a nemocnici jsou i dobrovolníci u lůžka. Může se to na první pohled zdát těžké, být dobrovolník na onkologickém oddělení. Nicméně ti, kdo dobrovolníka dělají, velmi často říkají, že to je činnost, která je spíše nabíjí energií, než aby jim ji odebírala. Lidé z venku se také  často obávají pochmurných témat nebo nepříjemného prostředí nemocnic. I to však dobrovolníci, ve své praxi popírají. „Nejčastější témata k rozhovoru jsou ta obyčejná, o vaření, o počasí nebo o sportu,“ říká dobrovolnice Míša. „Někdy se mluví o rodině nebo práci, kterou lidé dříve mívali, to, že se mluví o něčem těžkém, je opravdu málokdy, ale i to k tomu patří. Na těžká témata jsme ale připraveni školením a pak nám je k dispozici koordinátorka dobrovolníků a také další dobrovolníci. Sdílení toho, co je těžké, pomáhá,“ doplňuje.

Na to, aby člověk mohl bezpečně (pro sebe i nemocné) docházet na onkologii je připravován na dvoudenním školení. Tam se dozví více o dobrovolnictví, onkologické nemoci, léčbě, ale i zdravotním a sociálním systému, proberou se témata související s nemocí a vše se odzkouší v nácvicích rozhovorů. Takové školení právě teď připravuje na září Amelie, z.s. pro dobrovolníky do Fakultních nemocnic v Praze a Hradci Králové, do Nemocnice Na Pleši, a do Krajské nemocnice v Liberci.

Dobrovolníkem se může stát každý dospělý, který má chuť a čas, bezplatně podpořit nemocné. Rozptýlit je, přečíst knihu či je doprovodit po areálu na procházku. Více info a přihlášení na webu nebo facebooku Amelie. Připojte se k nám a pomáhejte!

www.amelie-zs.cz

https://www.facebook.com/amelie.zs/

Amelie, z.s.

Šaldova 337/15

186 00 Praha 8

E-mail: dobrovolnici@amelie-zs.cz

Tel: +420 733 640 872