Open House Brno navštívilo 22 tisíc lidí, festival pokračuje víkendovou cykloprohlídkou

Publikováno 2. 6. 2022 | Dobrovolnik.cz

Do rekordních 85 obvykle nedostupných míst zamířilo o víkendu 22 tisíc zájemců o architekturu, historii a veřejný prostor. Dohromady byly lokace otevřené 669 hodin a nejrychleji si lidé rozebrali volné vstupenky na prohlídku nově otevřeného Hotelu Avion na České ulici. Lístky zmizely za pouhých 52 sekund. Tak je možné v číslech popsat pátý ročník festivalu Open House Brno, který příští neděli nabídne ještě závěrečnou festivalovou tečku: cykloprohlídku ve znamení dramaturgické koncepce „stará a nová“.

Open House Brno navštívilo 22 tisíc lidí, festival pokračuje víkendovou cykloprohlídkou

Doslova jako magickou popisuje atmosféru sobotního večera kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová. Pro zájemce totiž organizátoři propojili dvě ikonické brněnské zahrady – u vily Löw Beer a vily Tugendhat. „Návštěvníci se volně procházeli prostorem, v trávě pozorovali západ slunce i postupně se probouzející noční život ve městě. Poslouchali při tom výklad průvodců a koncertu mužského vokálního kvarteta QVOX ve vile Löw Beer. Celý prostor díky lidem kouzelně ožil a lidé si ho užili v úplně novém kontextu,“ popisuje své dojmy Pešl Šilerová.

Kdo vyrazí na nedělní cykloprohlídku, může se těšit na sídliště Duhová pole, Technologický park, Šumavská tower, hotel Continental, Bílý dům či palác Magnum. Celá trasa je dlouhá přibližně sedm kilometrů a organizátoři myslí i na ty, kteří neumějí česky. „V Brně je velký počet zahraničních studentů, podnikatelů a pracovníků, a i jim chceme naše město více otevřít a seznámit je s jeho unikáty,“ vysvětluje Pešl Šilerová. Sraz cykloprohlídek je před budovu Sýpky v Medlánkách. Anglická komentovaná prohlídka začne v 11:00, česká pak naváže v 15:00. Na vyjížďku se zájemci nemusejí registrovat, stačí, když včas dorazí na místo srazu. Více informací je k dispozici na stránce www.openhousebrno.cz/cs/cykloprohlidka-bike-tour.

Více než dva tisíce lidí vyrazily do areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny, na vyhlídkovou věž pavilonu G a do Králíkova divadla na brněnském výstavišti či na Parkovou dráhu s modelovou železnicí. Podobně živo bylo i Českém rozhlase Brno, kde se prohlídky konaly každou půl hodinu po oba festivalové dny, neplánovaně přibyla i prohlídka v angličtině. Okolo tisíce návštěvníků zaznamenal kostel blahoslavené Marie Restituty na Lesné, výročí staré Tišnovky, hotel Passage, Kristkův dům a už zmíněné spojené zahrady vily Löw Beer a Tugendhat. Tradičně velký zájem byl o prohlídku bytu Richarda Herdana, který se letos lidem otevřel hned desetkrát.

Festival, který letos slaví pětileté výročí, od počátku organizuje tým okolo Lucie Pešl Šilerové a Martina Pešla. Lucie je zároveň docentkou na Hudební fakultě JAMU, garantkou jednoho ze studijních programů a vedoucí oborové rady. „Mám radost, že se letos festival už popáté v řadě rozrostl a podařilo se nám do týmu zapojit nové členy a členky. Radostí mě naplňuje zapojení studentek, studentů i absolventů Katedry hudební produkce, jež se zapojili do příprav festivalu, a pomohli mi skloubit velmi čerstvé rodinné povinnosti s těmi pracovními. Moc si cením jejich energie, kterou do Open House Brno vložili, a troufnu si říct, že nám tak vrací roky podpory, kterou jsme jim jako pedagogové na fakultě věnovali,“ doplňuje Pešl Šilerová.

Festival by se neobešel ani bez dobrovolníků. „Pokud se návštěvníkům festival líbil a chtěli by si ho užít i jinak, zveme je do svých řad. Pro nové i stávající dobrovolníky neustále připravujeme návštěvy míst, kam se běžně nedostanou, což je také způsob, jak se už dnes mohou připojit k připravovanému Open House Brno 2023,“ láká nové organizátory koordinátorka dobrovolníků Barbora Jurašková. Zájemci se mohou ozvat na email dobrovolnici@openhousebrno.cz.

Zájemci o architekturu se už teď mohou těšit na podzimní program. Například na Mezinárodní den architektury připravují organizátoři festivalu „retro výlet od sedmdesátek po milénium“ a další akce podle letošní dramaturgické koncepce Stará a nová. „Podrobnosti postupně odhalíme na webu www.openhousebrno.cz, jehož obliba letos ve srovnání s předchozími ročníky velmi vzrostla. Protože jsme ho více přizpůsobili mobilům, sloužil návštěvníkům jako operativní pomocník přímo mezi festivalovými místy. I proto chceme plánování návštěv festivalových lokací přímo na mobilu ještě více zjednodušit,“ uzavírá Pešl Šilerová.

Fotoreportáže z otevřených míst si lze prohlédnout na www.facebook.com/openhousebrno a www.instagram.com/openhousebrno. Videoprohlídky jsou i nadále ke zhlédnutí na https://www.youtube.com/c/OpenHouseBrno2021.

 

Kontakt pro média: Lucie Pešl Šilerová, kreativní ředitelka OHB, telefon: 606 353 781, e-mail: media@openhousebrno.cz, lucie.silerova@gmail.com