Nominujte dobrovolníky z Karlovarského kraje na cenu Křesadlo za rok 2022!

Publikováno 12. 3. 2023 | Dobrovolnik.cz

Dobrovolnické centrum INSTAND vyhlašuje cenu Křesadlo pro dobrovolníky v Karlovarském kraji. KŘESADLO, které je symbolem vykřesané jiskřičky lidství, převezme v rámci slavnostního společenského večera pět dobrovolníků z Karlovarského kraje. Záštitu nad touto akcí převzal hejtman Karlovarského kraje Ing. Petr Kulhánek a primátorka města Karlovy Vary Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA.

Nominujte dobrovolníky z Karlovarského kraje na cenu Křesadlo za rok 2022!

Většina lidí se domnívá, že dobrovolníci pomáhají zejména lidem, kteří jsou v nepříznivé situaci, v nemocnicích, v zařízeních sociálních služeb apod. Dobrovolnictví je ale všude kolem nás! Vzpomeňme si na dobrovolné hasiče, skauty, dobrovolníky v knihovnách, na kulturních a sportovních akcích, na lidi, kteří bez nároku na odměnu opravují památky či zvelebují prostředí kolem sebe. Ti všichni si zaslouží naši pozornost a poděkování. Otevřete oči, rozhlédněte se v okolí a najdete v něm plno dobrovolníků, kterým patří velký dík za to, co dělají. Projevte jim ho a nominujte je na cenu Křesadlo za rok 2022! Nominovat dobrovolníky ze svého okolí mohou všichni občané – nejen organizace. Veškeré podrobnosti a podmínky akce naleznete na internetových stránkách Dobrovolnického centra INSTAND https://www.instand.cz/kresadlo/.

Křesadlo je prestižní ocenění vybraných dobrovolníků replikou historického křesadla za jejich nezištnou dobrovolnou službu. Cílem udělování ceny Křesadlo je ocenit dobrovolníky, zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor, vzbudit v lidech zájem o dobrovolnou činnost i respekt k těm, kteří je vykonávají. Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Podobné ceny se udělují v USA, existují i v některých okolních zemích, například v Maďarsku, kde ji předává každoročně prezident.

Křesadlo jako předmět je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční Křesadlo. Křesadlem se křesá o pazourek, který používali staří Slované a před nimi Keltové.

Návrhy mohou občané/organizace zasílat nejpozději do 15. dubna 2023 prostřednictvím formuláře na https://www.instand.cz/kresadlo/.

O držitelích Křesadla za rok 2022 rozhodne devítičlenná komise. Slavnostní předávání cen proběhne 16. června v Hotelu Imperiál.

Romana Trutnovská

ředitelka Dobrovolnického centra INSTAND, z.ú.

775 375 864, trutnovska@instand.cz

Dobrovolnické centrum INSTAND působí v Karlovarském kraji od roku 2012. Začínalo s jedním akreditovaným dobrovolnickým programem a to DOHROMADY, zaměřeným na trávení volného času s lidmi s postižením. Dobrovolnické centrum se postupně rozrůstalo a nyní má 6 akreditovaných programů zaměřených na podporu seniorů, lidí s postižením, pacientů v nemocnicích a LDN a dětí ohrožených sociálním vyloučením. Dále také spolupracuje s Krajskou knihovnou Karlovy Vary a 1. Mateřskou školou Karlovy Vary, kam dochází „pohádkové babičky“. V současné době vysílá dobrovolníky do 20 přijímacích organizací v kraji.