DOBROPOINT – místo pro dobré skutky

Publikováno 4. 8. 2021 | Dobrovolnik.cz

V České republice vyrůstají dobrovolnická centra sice ne jako houby po dešti, nicméně sem tam se nové objeví. Postaveno na pevných základech nadšenců. Jedním z nich je i českolipský Dobropoint. Pojďme se společně přenést do jejich světa a dozvědět se více, jak funguje nejen toto místo, ale i další dobrovolnická centra.

DOBROPOINT – místo pro dobré skutky

Od roku 2020 funguje v horském Liberci Regionální dobrovolnické centreum Libereckého kraje. Jedná se o projekt Ministerstva vnitra ČR, který je částečně dotován nejen ze zdrojů daného ministerstva, ale také se na jeho finančním zabezpečení podílí fondy EU. A jelikož toto centrum sdružuje liberecké okresy mimo již zmíněného českolipska, vznikl v České Lípě onen Dobropoint, a to navzdory letošnímu pandemickému roku.

Na povídání právě o něm jsme pozvali Kačku Hejdovou, zakladatelku i koordinátorku Dobropintu. Možná si čtenáři vzpomenou na nedávno uvedený rozhovor právě s Kačkou, která dobrovolnictví zasvěcuje již více než 20 let.

Tak tedy Kačko, jaké jsou základní cíle Dobropointu?

- sjednotit nabídku a poptávku dobrovolnické pomoci, propojit ty, kteří pomoc nabízejí s těmi, kteří ji potřebují

- informování ohledně dobrovolnictví

- bezplatné odborné poradenství týkající se legislativní úpravy dobrovolnictví, akreditačního řízení Ministerstva vnitra, dotací ministerstev pro oblast dobrovolnictví, či založení nové dobrovolnické organizace.

- bezplatné vzdělávání koordinátorů dobrovolníků a dobrovolníků

A tvá úloha? 

Jsem koordinátorka Dobropointu  a momentálně  kontaktuji neziskové organizace, informuji je o Dobropointu, zjištuji, zda využívají nebo zda by chtěli využívat dobrovolníky a pokud ano, tak jak je zapojit do naší databáze organizací.

Poskytuji také podporu dobrovolnickým organizacím a dobrovolníkům, píši články na web www.dobrovkraji.cz a sdílím je na sociálních sítích.

Také se snažím šířit mezi lidi, že je tu nová platforma na podporu dobrovolnictví – pokud chce být někdo dobrovolníkem a neví, kde se zapojit, může nás kontaktovat a my ho propojíme s organizacemi (tento bod – dát o sobě vědět mezi lidmi zatím úplně nebyl možný kvůli proticovidovým opatřením, chceme se prezentovat na různých veřejných akcích, ve školách, doufám, že teď k tomu konečně bude prostor).

Kačko, děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zájemců o dobrovolnictví.

Kontakt na Dobropoint:

Kateřina Hejdová

Koordinátorka DOBROPOINT Česká Lípa

Mobil: 739 451 372

E-mail: dobropoint@adra.cz

Více informací o projektu a Regionálních dobrovolnických centrech naleznete na https://dobrovolnictvi.net/