Shrab jírovcového listí na Praze 3

Publikováno 15. 9. 2021 | 01/71 ZO ČSOP Koniklec, p.s.
Listí jírovců hrabeme každoročně ve vnitroblocích na Praze 3. Účelem je narušení rozmnožovacího cyklu klíněnky jírovcové. Tento drobný motýl decimuje jírovce napříč Evropou a právě shrab listí je účinnou metodou, jak eliminovat její počty.
Platná
Shrab jírovcového listí na Praze 3
Proč využít tuto příležitost: 
Fyzicky nenáročná práce na čerstvém vzduchu, bližší poznávání Prahy 3 a nahlédnutí do různorodosti architektury vnitrobloků této městské části.
Jak dobrovolník pomůže: 
Dobrovolníci pomou shrabem jírovcového listí a přesunem pytlů s listím k popelnicím ve vnitrobloku.

Rádi bychom se obrátili na dobrovolníky, kteří mají zájem podílet se na aktivní ochraně městské přírody. Sháníme skupinu 2 až 20 lidí, kteří by mohli buď 8., nebo 15. října spolu s námi vyrazit do vybraných vnitrobloků na Praze 3 za účelem shrabu kaštanového listí. Shrab je plánován na ranní až dopolední hodiny, cca od 8 do 12 hodin.

Akce probíhá každý rok a jejím cílem je narušit rozmnožovací cyklus drobného motýlka s názvem klíněnka jírovcová. Její larvy vyžírají v listech chodbičky, což způsobuje, že strom o listy přichází předčasně, což jej může v už tak nepříznivém prostředí města poměrně výrazně negativně ovlivnit.

Shrab na podzim spadeného listí jírovců se jeví jako jedna z nejúčinnějších zbraní, která pomáhá snížit počty klíněnek. Larvy totiž tráví zimu zakuklené v listech a na jaře se líhnou. Shrabem a následným spálením listí tento cyklus rozbijeme a pomůžeme tak přírodě, která na rychlou invazi tohoto druhu zatím ještě nebyla schopná adekvátně reagovat.

Veškeré pracovní pomůcky jako hrábě, pracovní rukavice a pytle zajišťuje Ekocentrum Koniklec a MČ Praha 3. S sebou je potřeba pouze voda a svačina.

Zájemci, ozvěte se, prosím, koordinátorce projektu Pavle Zábojníkové na email pavla.zabojnikova@ekocentrumkoniklec.cz nebo na číslo 608466427.

Děkujeme!