Mentoring/doučování dětí s odlišným mateřským jazykem

Publikováno 14. 11. 2022 | Centrum pro integraci cizinců, o.p.s.
Doučováním nebo mentoringem podpoříte konkrétní děti (nebo jejich rodiny), které navštěvují české školy a čeština není jejich rodným jazykem.
Platná
Mentoring/doučování dětí s odlišným mateřským jazykem
Proč využít tuto příležitost: 
Podpoříte konkrétní děti, teenagery nebo celé rodiny z různých zemí, kterým pomůžete s češtinou a s orientací v české společnosti.
Vyzkoušíte si pozici průvodce, kde budete moci vymýšlet program na míru vám a vašemu protějšku, ať už to bude doučování, povídání nebo libovolné dobrodružství. Získáte možnost předvést svá oblíbená místa a aktivity.
Získáte vhled do fungování zavedené neziskové organizace, v mezinárodním prostředí potkáte lidi z celého světa a stanete se součástí kolektivu dobrovolníků, které pojí podobný pohled na svět.
O naše dobrovolníky se staráme! Čekají vás pravidelná setkání, supervize a možnost vzdělávání. Svoje aktivity můžete konzultovat se zkušenými lektory češtiny či sociálními pracovníky.
Budete smysluplně trávit svůj čas. Dostanete potvrzení o dobrovolnictví nebo o praxi.
Jak dobrovolník pomůže: 
Pomůžete konkrétnímu dítěti či teenagerovi se zvládáním školní látky a začleňováním do české společnosti.
Jako mentor můžete pomoci s orientací v Česku a překonáváním jazykových a společenských bariér i celé rodině.
Můžete pomáhat se školními předměty a domácími úkoly, trénovat češtinu povídáním si o všem, co vás baví nebo zkrátka společně trávit volný čas – fantazii se meze nekladou.

Staňte se mentory nebo doučovateli dětí v CIC.

Rádi byste pomáhali cizincům, aby se u nás cítili jako doma? 

Aktuálně hledáme dobrovolníky, kteří se u nás budou věnovat individuálnímu mentoringu dospělých i dětí nebo skupinovému doučování dětí s odlišným mateřským jazykem.

 

PROČ SE STÁT DOBROVOLNÍKEM V CENTRU PRO INTEGRACI CIZINCŮ? 

  • Podpoříte konkrétní děti, teenagery nebo celé rodiny, kterým pomůžete s češtinou a s orientací v české společnosti.

  • Vyzkoušíte si pozici průvodce, kde budete moci vymýšlet program na míru vám a vašemu protějšku, ať už to bude doučování, povídání nebo libovolné dobrodružství. Získáte možnost předvést svá oblíbená místa a aktivity.

  • Získáte vhled do fungování zavedené neziskové organizace, v mezinárodním prostředí potkáte lidi z celého světa a stanete se součástí kolektivu dobrovolníků, které pojí podobný pohled na svět.

  • O naše dobrovolníky se staráme! Čekají vás pravidelná setkání, supervize a možnost vzdělávání. Svoje aktivity můžete konzultovat se zkušenými lektory češtiny či sociálními pracovníky.

 

O CO JDE?   

Dobrovolnický program Centra pro integraci cizinců (CIC) se skládá ze dvou částí – mentoringový program a skupinový program. Momentálně sháníme dobrovolníky do mentoringu.

Mentoringový program je individuální spolupráce jednoho dobrovolníka s cizincem, případně jeho rodinou. Dobrovolník se s klientem pravidelně schází a pomáhá mu poznávat nové prostředí, zvyky a překonávat jazykovou bariéru. Dětem dobrovolníci pomáhají s doučováním školních předmětů a s konverzací v češtině.  

 

PROČ ZROVNA JÁ?   

A proč ne? Dobrovolnictví je skvělým způsobem, jak smysluplně trávit svůj volný čas. Nepotřebujete žádnou praxi, vzdělání nebo zkušenosti, stačí jen trochu trpělivosti a chuť pomáhat.

 

JAK TO BUDE FUNGOVAT?   

Stanete se součástí dobrovolnického týmu, budete se pravidelně podle svých možností scházet s klientem a pomáhat mu podle jeho potřeb. Klientem může být dítě či teenager s odlišným mateřským jazykem, případně celá rodina. Forma spolupráce pak záleží na domluvě a na tom, jak si ji vy sami představujete. Mentoringové dvojice se snažíme vytvářet na míru podle potřeb obou stran. Můžete pomáhat se školními předměty a domácími úkoly, trénovat češtinu povídáním si o všem, co vás baví nebo zkrátka společně trávit volný čas – fantazii se meze nekladou.

 

CO Z TOHO MÁM?   

Kromě práce v mezinárodním týmu a dobrého pocitu z pomoci druhým, získáte příležitost rozvíjet sebe sama. Zhodnotíte své osobní postoje, naučíte se, jak pracovat se zodpovědností, komunikovat své potřeby a jak odpovídat na potřeby klienta.

Každého našeho dobrovolníka si vážíme! Budete mít neustálou podporu koordinátora a možnost účastnit se odborného vzdělávání či supervizí, kde můžete sdílet své zkušenosti s ostatními dobrovolníky. Součástí je možnost konzultace s lektory českého jazyka nebo sociálními pracovníky. Samozřejmostí je pojištění dobrovolníků a potvrzení o dobrovolnické činnosti nebo o praxi. To, co dáváte, také dostanete zpět.

Myslíte, že by pro vás dobrovolničení v CIC mohlo být to pravé? Vyplňte tento formulář nebo kontaktujte koordinátorku Helenu na dobrovolnici@cicops.cz.