Tvoříme LedaxART – umění, které pomáhá.

Publikováno 5. 6. 2018 | krchova@dfkgroup.cz

Pletení a háčkování je pro mnohé zálibou. Když se však k radosti z tvoření přidá ještě radost z pomoci druhým, dává najednou koníček mnohem větší smysl. Proto se zrodil projekt LedaxART. Pod rukama seniorek nebo pečujících osob vznikají krásné funkční a designové výrobky, jako třeba pletené i háčkované ponožky, polštáře, obaly na knihy, síťovky nebo levandulová srdíčka. Tvoří se v Komunitním centru Máj na sídlišti v Českých Budějovicích, na půdě domova pro seniory CSS Emausy v Dobré Vodě u Českých Budějovic nebo přímo ve svých domovech.

Tvoříme LedaxART – umění, které pomáhá.

Na začátku byly v roce 2014 pravidelné středeční aktivity v Klubu seniorů v Komunitním centru Máj. Ženy chtěly tvořit smysluplně, proto vznikla spolupráce s neonatologickým oddělením budějovické nemocnice a podpora v podobě upletených 140 párů ponožek a 60 čepiček pro nedonošená miminka. „V následujících dvou letech jsme navíc s úspěchem tvořily na akci „Upletená radost“, která potěšila děti ze sociálně slabých rodin dárky pod stromečkem. Výtěžek z prodeje výrobků putoval také neziskovým organizacím DialogCB, Temperi a Jihočeská rozvojová,“ říká Eva Hejduková z obecně prospěšné společnosti Ledax, která středeční aktivity v Komunitním centru zajišťuje. „Je až neuvěřitelné, co všechno seniorky přes svůj věk a leckdy i fyzický handicap dokáží vytvořit,“ dodává Hejduková.  A jak samy seniorky říkají, pocit užitečnosti z jejich díla hřeje u srdce. A to není málo.

Projekt LedaxART tedy nejenže pokračuje, ale dále se rozšiřuje. „Chceme oslovit více lidí z řad seniorů a pečujících osob i ze vzdálenějších míst Jihočeského kraje, kteří by mohli tvořit z pohodlí svého domova a za svou práci dostat i finanční kompenzaci,“ říká k dalším plánům Kateřina Krchová ze společnosti Ledax, která tento projekt koordinuje.

Ledax se dlouhodobě věnuje problematice péče a stárnutí, má mnohaleté zkušenosti s poskytováním pobytových, terénních a volnočasových služeb zejména pro seniory.

Více na: http://www.ledaxsenior.cz