Sbírka potravin má velké ambice: Shromáždit jídlo o váze ledního medvěda!

Publikováno 7. 11. 2017 | Tereza Pavelcova

V sobotu 11. listopadu se uskuteční 5. ročník Národní potravinové sbírky, do které se zapojí 750 obchodů. Letošní sbírka má zároveň za cíl zajistit potraviny o váze ledního medvěda, to znamená asi 500 kilogramů. Jídlo a drogistické zboží pro nejpotřebnější lidi můžete kupovat už od pondělí.

Sbírka potravin má velké ambice: Shromáždit jídlo o váze ledního medvěda!

„Chtěli jsme to množství k něčemu připodobnit, aby za sbírkou stál příběh,“ uvedla Lenka Sazmová z organizace Ipsos, která akci spolupořádá. „Ten cíl 500 kg jsme vlastně měli už loni, nakonec jsme vybrali zboží o váze spíše „adolescentního“ medvěda (360 kg), letos aspirujeme na dospěláka," dodala.

Posláním sbírky je jednak pomoci lidem, kteří trpí nedostatkem jídla, jednak upozornit na to, v jaké míře se jídlem v naší zemi plýtvá. Kdo se bude chtít do sbírky zapojit, může od pondělí do soboty zakoupit trvanlivé potraviny a vybrané drogistické zboží a darovat je potřebným.

Zájemci se mohou přímo na webu Národní potravinové sbírky informovat o tom, v jakém regionu je třeba nakoupit jaké konkrétní zboží, anebo se do sbírky zapojit až v sobotu přímo ve spolupracujících obchodních řetězcích, jejichž seznam je také zveřejněn na stránkách.

Také je možné zapojit se jako dobrovolník, a to buď při výběru zboží od zákazníků přímo v obchodech během soboty, anebo se domluvit například s kolegy na pracovišti a jídlo objednat předem již během pracovního týdne.

Stejně jako v rámci loňského ročníku se chystá „cena pro vítěze“, který daruje nejvíc. „Loni jsme darovali lístek do ZOO, kde se mohli návštěvníci podívat na lední medvědy. Letos bychom mohli uspořádat polární hostinu,“ prozradila Lenka Sazmová. Její menu je zatím tajemstvím.

Zboží po skončení sbírky poputuje do charitativních organizací poskytujících pomoc zejména seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětem z dětských domovů, a to přímo v místě jejich bydliště. Potraviny tak není třeba nikam dovážet.

Akce se snaží o reflexi dvou fenoménů souvisejících s jídlem: Jednak to, že v současné době žije v ČR na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí, jednak to, že až 40 % Čechů vyhodí jídlo několikrát do měsíce a za rok je to v průměru na osobu 115 kg, tedy v přepočtu až 20 000 korun (jak vyplívá z posledních průzkumů agentury Ipsos).

Akce se v České republice koná od roku 2012 a je společnou iniciativou platformy Byznys pro společnost, Armády spásy, Naděje, České federace potravinových bank a Charity Česká republika.