Mezinárodní den dobrovolníků je za dveřmi

Publikováno 29. 11. 2017 | Tereza Pavelcova

Mezinárodní den dobrovolníků si připomínáme každoročně 5. prosince už od roku 1985, kdy jej vyhlásila OSN. Svátek má být oslavou dobrovolné činnosti. Smyslem Mezinárodního dne dobrovolníků je tedy poukázat na společenský přínos práce dobrovolníků a také každoročně připomenout šíření této myšlenky.

Mezinárodní den dobrovolníků je za dveřmi

Jednou z možností, jak se zapojit do dobrovolné práce, je Evropská dobrovolná služba. Mladým lidem ji zprostředkovává Národní institut dětí a mládeže.

Další možností je dobrovolničit skrze agenturu INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA). Ta na české dobrovolnické scéně působí bezmála čtvrtstoletí.

V souvislosti s počty zapojených dobrovolníků je často slyšet také o Centru pro dobrovolnictví Hestia, které je propojené s firemním dobrovolnictvím, Tamjdem nebo Duze. Hestia již od roku 2001 navíc oceňuje dobrovolníky cenou Křesadlo, a to hned v několika městech a kategoriích.

Práce na obecně prospěšné aktivitě ve volném čase je běžnou součástí života západních zemí. V Česku má stále trochu "podezřelý" status, i když předsudků snad postupně ubývá.

Jako dobrovolník se může člověk uplatnit například při práci v zemědělství, při obhospodařování památek jako jsou hrady nebo zámky, v sociálních službách jako společník nebo vychovatel, či také jako pomocník při různých sportovních a společenských akcích.