Kdo získá Křesadlo za dobrovolnictví? Představujeme prvních 11 nominací

Publikováno 15. 2. 2018 | Tereza Pavelcova

Práce s hendikepovanými nebo cizinci, fundraising pro arteterapii, aukce vlastních maleb, čtění dětem či společnost pro osamělé senory, organizace kulturních akcí, pěstování dobrých sousedských vztahů. Dobrovolných aktivit je více než dost a je radost vidět příběhy lidí, kteří se jim věnují. Na cenu Křesadlo za Prahu je za uplynulý rok nominováno 43 kandidátů. Představujeme první "jedenáctku"...

Kdo získá Křesadlo za dobrovolnictví? Představujeme prvních 11 nominací

1. Kateřina Štoková, přípravářka výroby, dobrovolnice v Centru Paraple

Kateřina zajišťuje osobní asistenci vozíčkářům, doprovází je na kulturní akce nebo na pobyty. Je prý velmi spolehlivá, vstřícná, flexibilní, samostatná a aktivní. Prokazuje zdravou dávku empatie a emoční inteligence, nikdy si prý nestěžuje. „Dělám to pro sebe, klienti Centra Paraple mě obohacují a nabíjejí energií,“ říká o svém dobrovolnictví.

2. Gloria Beránek, důchodkyně a akademická pracovnice, dobrovolnice v Centru pro integraci cizinců

Dáma původem z amerického Missouri vede od roku 2015 Anglický klub, platformu zaměřenou na sociokulturní uvedení cizinců do české společnosti. „Má nadhled a umí vždy poradit,“ říkají o ní lidé z centra. Gloria je podle nich profesionálka. Od roku 2005 v USA také každoročně koordinuje kolem 30 dobrovolníků pořádajících letní koncertní událost „Hot Summer Nights“, kde vystupují mezinárodní orchestry.

3. Lenka Holasová, studentka řízení a supervize, dobrovolnice v Domově sociální péče Hagibor

Tato slečna se s plným nasazením věnuje jak přímé práci se seniory, tak získávání finančních prostředků pro jejich aktivity. Z úspěšného projektu byl podpořen program muzikoterapie a kognitivní rehabilitace či aktivizace seniorů s demencí. Lenka také iniciovala rekonstrukci odpočinkové místnosti na čítárnu. Jejím snem je založit si jednou vlastní zařízení pro seniory.

4. Věra Lucey, zdravotní sestra v důchodu, dobrovolnice v Cestě domů

Věra několikrát týdně dochází do mobilního hospice, kde si s klienty povídá, prohlíží fotografie, nebo jim pomáhá s jídlem a hygienou. Díky své praxi je také oporou zdravotního týmu. Její pomoc je podle kolegů z hospice vždy v duchu nasazení, ochoty a lidského přístupu. „Setkávám se s novými a často skutečně obdivuhodnými lidmi a stále se od nich učím,“ říká o své práci, kterou bere jako privilegium. V pohotovostním režimu působí navíc o svátcích a prázdninách.

5. Filip Vránek, vedoucí salaterie, dobrovolník v organizaci Malešice v pohybu

Filip se po celý rok angažuje v kulturním životě Malešic. Pořádá akce pro veřejnost, cyklozávody, lampionové průvody nebo jarní úklidy. Jeho projekt Fitness Park Malešice byl úspěšný a tento rok dojde k jeho realizaci. „Filip je samotné srdce naší organizace. Je to tahoun, který dokáže strhnout další lidi k dobrovolné činnosti,“ říkají o něm. Usiluje také o vytváření dobrých sousedských vztahů a rozvoj místní komunity.

6. Zdeňka Rezková, asistentka, dobrovolnice v Nadačním fondu Kapka naděje

V Nadačním fondu Kapka naděje pracuje Zdeňka od roku 2012, a to  v přímé péči s nemocnými dětmi, zejména po hematoonkologické léčbě. Pomáhá podle kolegů i nad rámec své pracovní doby a snaží se navíc vždy s úsměvem. Dokonce podpořila nadaci Pink Bubble, která pomáhá onkologicky nemocným dětem, a to organizací módní přehlídky bez nároku na honorář.

7. Pavla Hroudová, architektka a malířka, dobrovolnice v Cestě domů

Pavla přes pět let slouží v dobročinném obchodě Cesty domů. Mimo prodeje přijímá, naceňuje a třídí věci z donesených pozůstalostí, nebo radí lidem pečujícím o své blízké doma a povzbuzuje truchlící. Účastní se akcí nakladatelství organizace na trzích a ve školách, přičemž do svých aktivit zapojuje celou rodinu. Hospic Pavla podporuje také svou uměleckou činností, daruje do aukcí obrazy, její kresby najdete třeba na diářích. Pavla říká, že svou prací pomyslně zlepšuje kousíček světa.

8. Pavla Neuwirthová, on-line marketérka, dobrovolnice v Člověku v tísni

Pavla doučuje poslední půlrok skupiny dětí ve škole přes organizaci Člověk v tísni, zpočátku se po jeden rok věnovala individuálnímu pomáhání dětem s obtížnou látkou. Má prý velmi dobrý přístup k dětem, je dochvilná a na každé další doučování se těší. A to vše i přes to, že v současnosti pracuje ve dvou zaměstnáních.

9. Petr Doležal, IT programátor, dobrovolník v Cestě za snem

Petr pomáhá s přípravou sportovních akcí nejen pro hendikepované, což zahrnuje organizaci stejně tak jako nezbytný úklid. Klientům během akcí poskytuje asistenci. „Dosud jsme se nesetkali s takto angažovaným a spolehlivým dobrovolníkem, jako je on,“ uvedla organizace. Často se na přípravách podílel prakticky non-stop. Petr vnímá dobrovolnictví jako životní styl. Poskytlo mu nový rozměr smyslu života, který prý po letech rutiny v IT postrádal.

10. Pavlína Žipková, vedoucí České filmové komise, Dobrovolnické centrum Ústřední vojenské nemocnice – Domov Vlčí mák

Pavlína v centru působí pátým rokem, v současnosti navštěvuje manžele Vlastu a Jána. Manžele doprovází na koncerty, grilování, do ZOO nebo na výlety. „Nečekala jsem ten těžko popsatelný efekt, pocit radosti... že lidé pookřejí, že se usmívají, že je jim s vámi dobře,“ uvedl Pavlína v rozhovoru pro časopis Naše rodina. Pavlína je prý mimořádným příkladem lidskosti a občanské angažovanosti, dobrovolnictví podporuje též na sociálních sítích.

11. Hromadná nominace – všichni členové, Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků, organizace Mezi námi

Klub funguje od září 2016. Jeho celkem 65 seniorů dochází pravidelně jednou týdně do 47 pražských mateřských škol předčítat dětem pohádky, nejčastěji před spaní. Senioři se na každé čtení pečlivě připravují a sami procházejí zácvikem, k dispozici mají knihovnu. Oplátkou jsou jim přednášky, besedy a výlety. Rodičům dětí z mateřských škol se toto mezigenerační propojení velice líbí a dokonce by „čtecí seniory“ chtěli v mnoha případech adoptovat za své.

Historie ceny Křesadlo

Od roku 2001 uděluje HESTIA dobrovolníkům za jejich dlouhodobou práci ve prospěch druhých cenu s názvem Křesadlo. Hlavním cílem udělování ceny Křesadlo je ocenit práci dobrovolníků, upozornit na přínos dobrovolnických činností v naší společnosti, zviditelnit příběhy vzájemné a nezištné pomoci a především podpořit další lidi k zapojení se do dobrovolnických aktivit.

Dobrovolníky nominují neziskové organizace i sami občané. O tom, komu bude náležet ocenění cenou Křesadlo, rozhoduje komise složená ze zástupců neziskových organizací, novinářů, zástupců státní správy a samosprávy a komerčních firem. V Praze probíhá slavnostní předávání již pravidelně za účasti primátora a také patrona ceny Křesadlo Tomáše Töpfera.

Kromě Prahy  je cena Křesadlo udělována i v dalších městech ČR, mezi ně patří například Liberec, Roudnice nad Labem, Olomouc Plzeň, Ústí nad Labem, Kladno, Chotěboř, Pelhřimov, Hlinsko, Karlovy Vary, Náchod či Hradec Králové.