Je dobrovolnictví sexy? Jednoznačně ano.

Publikováno 14. 2. 2017 | Romana Trutnovska

Opět je tu Valentýn, den zamilovaných, oslava lásky. Pro některé hezký den s partnerem, pro jiné trpké připomenutí toho, že jsou sami. Máme tu pro Vás řešení. Staňte se dobrovolníkem a budete mít větší šanci na navázání vztahu! Dobrovolnictví je totiž sexy.

Je dobrovolnictví sexy? Jednoznačně ano.

Nikdy jsem se nezamýšlela nad tím, jestli dobrovolnictví může přispět k tomu, že se člověk snadněji seznámí a že vlastně to, že jsem dobrovolníkem, může být pro druhé pohlaví přitažlivé. Vůbec mě to nenapadlo. Přivedl mě k tomu až jeden náš dobrovolník. Jednoho dne se na mě obrátil chlapec, že by rád byl dobrovolníkem a pomáhal lidem s postižením. Řekla jsem si: „Super, dobrovolníků - mužů máme málo.“ Na každé schůzce se zájemci se ptáme na jejich motivaci k dobrovolnictví. Na to mi zájemce odvětil: „Dobrovolnictví se určitě věnují hlavně ženy a já bych se rád seznámil.“ Vyrazil mi dech, s touhle motivací ještě nikdo nepřišel (Jen pro ujištění, toto nebyla hlavní motivace dobrovolníka). Společně jsme se tomu zasmáli a já jsem si říkala, proč vlastně ne. Všude píšeme, staňte se dobrovolníkem, seznámíte se s novými lidmi.

Nedávno jsem si přečetla článek, který se věnoval studii, kterou realizovali výzkumníci z Liverpool John Moores University ve Velké Británii. Studie se zaměřovala na výběr potencionálních partnerů, a co účastníky výzkumu přitahuje na druhém pohlaví. Do studie bylo zapojeno 32 žen a 35 mužů, všichni heterosexuální. Bylo zjištěno, že pokud chtějí lidé navázat dlouhodobější vztah, je pro ně důležité, aby partner nebyl sobecký, aby například pomáhal postarší sousedce či byl dobrovolníkem v útulku pro bezdomovce. Na rozdíl od údajně neutrálních znaků, které při výběru partnera nehrají tak důležitou roli, jako jsou například preference potravin či poslech hudby (https://www.bustle.com/articles/5474-do-gooders-rejoice-study-shows-volunteering-is-sexy-to-potential-mates).

Z dalších zahraničních průzkumů se ukázalo, že pro ženy je i pro krátkodobý vztah důležité, aby muž byl altruisticky založen. U mužů to už při tomto typu vztahu nebylo prioritní. A proč je pro nás atraktivnější ten, kdo někomu pomáhá? Vysvětlení je v podstatě prosté. U člověka, který je altruisticky založený, vnímáme jako více pravděpodobné, že bude chtít založit rodinu a pečovat o děti a celkově se bude ve volném čase věnovat smysluplným věcem.

Berte to samozřejmě s nadsázkou, hlavní motivace k dobrovolnictví by měla být jiná. Někdy se mi ale ba naopak zdá, že se lidé za to, že jsou dobrovolníkem a někomu pomáhají, i stydí. Hlavně to ne! Tady totiž máte důkaz, být dobrovolníkem je sexy.

Pro Dobrovolník.cz napsala Romana Trutnovská, koordinátorka dobrovolníků v INSTAND, z.ú.