Dobrovolnické léto v zahraničí. Vyjeď na workcamp.

Publikováno 13. 3. 2017 | Monika Urbášková

Přidej se k archeologickým vykopávkám ve Španělsku, zapoj se do příprav festivalu ve francouzské vesnici nebo do oprav středověkého hradu v Německu, pomáhej v národním parku v Irsku nebo připrav nezapomenutelné prázdninové zážitky pro děti v Estonsku. Pojeď v létě dobrovolnický projekt a nudit se rozhodně nebudeš. Poznáš svět i sám sebe, zajímavé lidi, získáš spoustu zkušeností a nevšedních zážitků a navíc můžeš přidat ruku k dílu na smysluplném projektu. To všechno a mnohem víc může být workcamp!

 

Dobrovolnické léto v zahraničí. Vyjeď na workcamp.

Co je to vlastně workcamp?

Workcamp je 2-3 týdenní dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje a tráví volný čas skupina dobrovolníků z různých koutů světa. Je to jedinečná příležitost poznat různé země a jejich kulturu z úplně nové perspektivy, podpořit svou prací veřejně prospěšný projekt a naučit se nové věci, poznat zajímavé lidi i sebe sama. O ubytování a stravování se strachovat nemusíš, zajistí je zahraniční organizace na místě. Na tobě je pak zajištění si cesty na workcamp a zpátky a připojištění.

„Poznala jsem, že dokážu být samostatná, když jsem se v pořádku dokázala sama dostat až do místa, kde probíhal workcamp aniž bych předtím vůbec letěla letadlem nebo uměla španělsky. Nejlepší bylo poznání nových lidí, všichni jsme si výborně rozuměli a stále jsme v kontaktu a plánujeme společné setkání.“ (Kateřina, 20, Španělsko)

 

Dobrovolnictví v globálních souvislostech

I když většina českých dobrovolníků vyjíždí na workcampy v rámci svého nejbližšího okolí, tedy po Evropě, můžeš v rámci tzv. Cyklu globálního dobrovolnictví vyjet na projekt také do Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie.
“Workcamp v Tanzánii se pro mne stal prostředkem k vzájemnému učení, sdílení zkušeností a názorů, bourání zažitých představ, stal se též průvodcem tanzanskou kulturou, přírodou a jejími dennodenními rituály, a v neposlední řadě mi přinesl spoustu radosti, ostatně jako každý jiný workcamp,” říká o své zkušenosti z Tanzánie Lucie. O jejich zážitcích si můžeš přečíst víc v tomto článku.

 

Za dobrovolnictvím nejen do zahranič

Dobrovolníci si často myslí, že na workcamp se dá vyjet jen do zahraničí. Ale není to tak. Můžeš se zúčastnit i workcampu v Česku. Zvlášť zajímavou příležitostí je pak vedení workcampu. Vedoucí je dobrovolník, který zprostředkovává kontakt zahraniční skupiny s místními lidmi. Mnohé se při tom naučí a zároveň podpoří smysluplný projekt.

 

A jak na to?

Většina dobrovolnických projektů v zahraničí je otevřena všem nad 18 let. Existuje ale i řada projektů pro teenagery (15 – 17 let) nebo nadšené rodiny s dětmi. V databázi dobrovolnických projektů si můžeš vybrat workcampy podle věku, zaměření dobrovolnické práce, délky trvání, termínu nebo země. Svoje odhodlání vydat se za dobrovolnickým dobrodružstvím potvrdíš registračním poplatkem a do 2 – 3 týdnů budeš vědět, jak to dopadlo. Většina přihlášek je ale úspěšných a téměř každý si ten svůj projekt najde.

 

Kdo za tím stojí?

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit - Jsme nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Naším posláním je prostřednictvím dobrovolnických projektů, vzdělávacích programů a kampaní podporovat rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu nejen v Čechách, ale i na celém světě. Jsme členy mezinárodních sítí (např. Aliance evropských dobrovolnických organizací), díky kterým ti můžeme nabídnout dobrovolnické projekty našich zahraničních partnerů.