Autismus jako dar

Publikováno 20. 6. 2014 | Hestia

Zní to přehnaně, že autismus je dar? My jsme se s manželem rozhodli, že to tak je. Inspirací a oporou je nám americký program Son Rise, který za posledních 40 let využilo nepřeberné množství rodin na celém světě. Některé děti se z autistického spektra dostaly úplně, jiné dosáhly většího či menšího pokroku a rodinám se zlepšila kvalita života. My jsme s naším 6ti letým synem Ángelem stále začátečníci a pořád se učíme, ale již na 100% víme, že TO funguje.

O programu Son Rise jsme se dozvěděli loni v březnu, v srpnu jsme jeli na první školení a od září jsme program spustili na plno. Díky webu www.dobrovolnik.cz jsme hned v září našli 2 skvělé dobrovolnice, postupně jsme se dostali až na 5, takže program byl již poměrně intenzivní, nyní máme 4: Barču, Julču, Danču a Yuli. Chodí si s Ángelem "hrát" a Ángel nám kvete před očima: víc mluví, víc se zajímá o svět venku, děti i dospělé, méně se vzteká a víc spolupracuje. Naši přátelé a rodina jsou v údivu, jak rychle se poslední dobou Ángelek vyvíjí...

A názor našich dobrovolníků? Poprosili jsme o mini-interview naši nejzkušenější dobrovolnici Barču:

* Co Tě k zapojení do Son Rise programu inspirovalo?

Jsem studentka speciální pedagogiky a měla jsem potřebu si krom veškeré té teorie, kterou slyšíme ve škole, vyzkoušet i něco v praxi. Proto jsem se začala poohlížet po dobrovolnických příležitostech, až jsem narazila na inzerát "Díváme se na autismus jinak", který mne zaujal natolik, že u něho mé hledání skončilo.

* Co Ti dobrovolnictví s Ángelem dává / bere?

Dobrovolnictví v programu Son-Rise mi dává velmi mnoho. Ať už jde o celou "Son-Rise filosofii", která vám v podstatě změní pohled na svět, nebo lekce našeho Ángelka, které opravdu stojí za to - obojí je nenahraditelné a velmi si toho cením!

* Jak se nyní díváš na dobrovolnictví?

Dříve jsem dobrovolnictví chápala spíše jako jednostrannou formu "pomoci" někomu "potřebnému". Dnes vnímám dobrovolnictví jako "něco za něco", kdy obě strany jsou "v zisku".

Pro nás všechny, kdo přicházíme s Ángelkem do kontaktu, je to velké dobrodružství, radost a způsob, jak na sobě pracovat. Je to taková zvláštní a záhadná symbióza, kdy se rozvíjíme my i Ángel. Máte-li chuť se k nám přidat nebo se dozvědět více, můžete se podívat na naše stránky www.autismusjakodar.cz.