REVENIU POMÁHALY S ÚKLIDEM NA ZÁMKU DESÍTKY DOBROVOLNÍKŮ

Publikováno 1. 6. 2018 | Revenium

Je sobota 19. května, devět ráno. U zámku Hluboš na Příbramsku stojí nezvyklé množství aut. Desítky lidí z různých koutů Česka přijely s jediným cílem: uklidit zámek a jeho zahradu a připravit areál na rekonstrukci. Pokud vše půjde dobře, vybuduje na zámku nezisková organizace Revenium společně s majiteli zámku Jiřím Landou a Františkem Richtrem během následujících pěti let mimo jiné i sociální podnik, který dá práci lidem se zdravotním postižením. Zatím je tu však hlavně práce. A rozhodně ne na jeden, jediný den…

REVENIU POMÁHALY S ÚKLIDEM NA ZÁMKU DESÍTKY DOBROVOLNÍKŮ

Na zámku Hluboš na Příbramsku pobýval první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Prý to tu neměl příliš rád, jelikož zde vždy nastydl, a proto si nakonec jako své sídlo vybral Lány. Takovému nebezpečí vzhledem k víkendovému počasí a množství práce naštěstí nikdo z dobrovolníků, kteří přišli uklízet, plít, bourat a vůbec likvidovat následky nešetrného zacházení se zámkem, nečelil.

Sešlo se na třicet nadšenců: tým z Revenia, skupina studentů, kteří jezdí pomáhat na různá místa po republice, dobrovolníci z České pošty, z organizace ILCO, z Myjómi, družstva invalidů, ale i obyvatelé Hluboše a další a další. Zdraví i postižení, byť bylo obtížné hádat, kdo zrovna nějakou nemocí trpí, protože po několika hodinách namáhavé fyzické práce záda, ruce i nohy bolí všechny stejně.

Okolo čtvrté hodiny odpoledne se v zahradě tyčí pár hromad odnošeného odpadu čekajícího na zneškodnění: dřevo, železo, plevel… Několik místností, které byly ještě ráno plné nepotřebného, teď prázdné čekají na další rekonstrukci.

„V části bývalé konírny by měl vzniknout pivovar a manufaktura, v zámecké části by měla být galerie,“ vypočítává, co by mělo na zámku vzniknout, jeho majitel Jiří Landa. V další části zámku by pak měla být restaurace a prostor pro svatební obřady.

„Chybět tu nebudou ani sociální byty, studovna, výstava všech československých a českých prezidentů a jejich manželek. Ale to je hudba budoucnosti. Co nejdříve bychom ale chtěli otevřít v bývalých konírnách výrobnu lahůdek, kde budou pracovat lidé s postižením,“ doplňuje Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva spolku Revenium. A jejíž dědeček byl mimo jiné posledním správcem zámku do doby, než ho rodině Kolaříkových sebrali komunisté.

A proč si Jiří Landa vybral ke spolupráci při správě areálu zámku právě Revenium? „S Hanou Potměšilovou spolupracuji na různých projektech už asi devět let,“ vysvětluje a nám nezbývá než doufat, že se vize stane skutečností. Vlastně zbývá – sobotní brigáda budiž tomu důkazem.

Podívejte se na prezentaci o Hluboši

ZAPOJIT SE MŮŽETE I VY!

Chcete pomoci s obnovou zámku Hluboš, kde v následujících letech najdou práci lidé s handicapem (a nejen tím zdravotním)? Pak se ozvěte Haně Potměšilové z Revenia a můžete být na dalším dobrovolnickém dni právě vy. Ideální pro firmy i jednotlivce. Práce je pro všechny dost 

Další dobrovolnický den pro veřejnost bude 16. června.

Připojit se můžete i v události na Facebooku.