A na konci jen chilling… Aneb „Madness level: Lakeside“

Publikováno 11. 9. 2017 | Tereza Pavelcova

Poslední třetina dobrovolnického pobytu (3. díl) v YMCA National Centre Lakeside byla ve znamení skvělých víkendových cest, ale i čím dál většího těšení se domů.

A na konci jen chilling… Aneb „Madness level: Lakeside“
Tak třeba děvčata Rachel s Liv nás Čechy vzala na západ slunce na kopec Gummer´s How na protější straně jezera Windermere. Popíjeli jsme šampáňské a perfektně tu chillovali až do té doby, než zmizel z očí poslední odlesk slunce v miniaturním jezírku na vrcholku hory. Jezero Windermere se někdo právě v té chvíli pokoušel brázdit na vodních lyžích. 
 
 
Jindy se zase před ubytovnou rozdělal oheň, s instruktorem Nathanem jsme probírali s atlasem houby, ve kterých se dost vyzná, s Irem Adochem, kterému tu nikdo neřekne jinak než "A", zase dřívější i současnou politiku Irska. Náladu vždy vylepšila rozesmátá Roz nebo freelancer George a jeho kamarádi. Překvapilo mě, o kolik se naše komunikativní angličtina za ty týdny vylepšila.
 
 
O víkendu jsme pak s Tomem zdolali horu Coniston Old Men, ze které vede úchvatná hřebenovka.
 
 
Spali jsme na divoko v lese v YMCou půjčeném stanu. Následující den nás nasytil vynikající jehněčí burger v Near Sawrey, dokonce v bývalém domě spisvatelky Beatrix Potter, kde je nyní restaurace.
 
A protože jsem dostala v pondělí v práci volno, jela jsem do malebného Ulverstonu, odkud dojíždí do YMCy několik zaměstnanců. 
 
 

Pak jsem pěšky došla pár mil do bývalého kláštera a ozdravovny pro horníky Conishead Priory, což je nyní živé buddhistické meditační centrum. Každý den tu probíhá několik otevřených lekcí meditace. Mají navíc vynikající vegetariánskou restauraci s dobrým výběrem zákusků a malých jídel.

 
 
Ulverston je fotogenické město, procházku mezi ovcemi ke slavnému "majáku" (nikdy však jako maják nesloužil, jedná se o památník rodáka Sira Johna Barrowa) jsem si užila, i následný výhled na moře.
 
 
Další týden v práci byl spíše dost splašený, pořád jsme něco plánovali, včetně víkendu v Liverpoolu. Ten nám ukázal hned několik tváří; na každém kroku jsme zakopávali o památníky na oběti druhé světové války, budovy z 18. a 19. století doplňovaly supermoderní futuristické „krabice“, v Albert´s Docku se zrovna chystal závod v plavbě kolem světa několika mezinárodních týmů, a samozřejmě – všude doléhala ozvěna Beatles, protože právě zde začala jejich sláva. 
 
 
Minuli jsme všechna turistická místa, abychom navštívili původní podúrovňový Cavern Club, kde kapela prvně hrála. Byli jsme tam nejmladší :-)
 
 
V Liverpoolu jsme obdivovali také dvě nádherné katedrály; jedna je mohutná, anglikánská, a její důkladná prohlídka by zabrala několik hodin. Na její věž lze vyjet výtahem a vychutnat si výhled na město. 
 
 
Druhá, metropolitní, je římsko-katolická ze 60. let. Pojmenovali jsme ji „raketa“ kvůli jejímu originálnímu tvaru. Její nápaditá vnitřní výzdoba umožňuje nádhernou hru světel.
 
 
Na poslední víkend pobytu v Lake District plánujeme prohlídku středověkého Lancasteru a přímořského městečka Grange-Over-Sands.Za všechno, co jsme díky YMCe mohli za necelé dva měsíce zažít, jsem moc vděčná, je to pro mě životní zkušeností a velkou lekcí jazyka i jiné kultury (a počasí!). Doporučila bych tuto možnost dobrovolnictví každému, kdo není líný pracovat rukama, je připravený si o potřebné věci požádat a sám si zařídit cesty – zkrátka, dobře využít volný čas, kterého je tu přes plný pracovní úvazek stále požehnaně :-) Tak všem dobrovolníkům hodně štěstí!!!