Dobrovolníkem v Centru pro integraci cizinců: Sofiya Yudenko

Publikováno 6. 3. 2019 | centrum pro integraci cizinců

Sofiya pochází z Ruska, ze sibiřského města Krasnojarsk. V Česku je již dlouhou dobu a v Centru pro integraci cizinců se stará od ledna 2019 o dámské kluby. Sofia má co vyprávět: má dlouhodobou zkušenost s dobrovolnictvím, umí se vyjádřit českým znakovým jazykem pro neslyšící, ráda čte a poznává nové lidi. Pracovala v neziskové organizaci Step by Step ČR, která školí učitelky v programu “Začít spolu” po celé republice. Teď se stará o miminko na plný úvazek a pracuje jako technická asistentka v jednom online projektu.

Dobrovolníkem v Centru pro integraci cizinců: Sofiya Yudenko

Sofiye, vím, že tématu dobrovolnictví jsi zasvětila nejen svůj čas, ale i svou diplomovou práci. Co tě vlastně k dobrovolnictví přivedlo?

K dobrovolnictví mě přivedla chuť levně cestovat (směje se). Začínala jsem na mezinárodních projektech. Procestovala jsem téměř zdarma celkem 4 země a 8 měst,  všechno díky dobrovolnictví. Byla to super zkušenost. Tak jsem se dostala k projektům, které mě hodně baví: pracovala jsem v klubu pro mládež a na přípravě multikulturního festivalu. Tyto zkušenosti mě přivedly ke studiu Občanského sektoru (FHS UK), který zahrnoval výzkum dobrovolnictví z akademického hlediska.

 

A co ti to dobrovolnictví dává?

O tom můžu hodně vyprávět… Dobrovolnictví je možnost, jak poznat skvělé lidi, se  kterými bych se jinak v životě neměla šanci potkat. Taky je to o překonání sama sebe: například, když jsem pracovala na svém prvním projektu, bála jsem se před lidmi mluvit anglicky. Teď mám větší sebejistotu nejen v jazykových schopnostech, ale i v jiných dovednostech. No a samozřejmě, měla jsem spoustu krásných neopakovatelných zážitků.

 

Pomáháš v dobrovolnickém programu CIC s dámským klubem. Co to vlastně je?

Dámský klub je prostor pro cizince a Čechy mluvit česky, místo, kde můžete vyprávět o svých životních zkušenostech a cestách a sdílet své příběhy. Je pro nás důležité poznat a propojovat účastníky s Čechy a s českými dobrovolníky. Většinou k nám chodí nezaměstnané ženy nebo i celé rodiny s dětmi, protože tato setkání probíhají v poledních hodinách. Vždy máme téma setkání spojené s aktuálním děním ve společnosti nebo v komunitě. Dáváme si kávu nebo čaj a mluvíme, mluvíme, mluvíme… Občas si vyrábíme něco hezkého, například na Valentýna jsme vyráběli pohlednice ve tvaru srdce.

 

Dámské kluby mají v CIC dlouhou tradici, už 3 roky.

Dříve to bylo více o společném vaření, pečení apod.  Chodili jsme na exkurze do zajímavých míst z hlediska gastronomie, např. prodejny arabské kuchyně, nebo na festivaly jídla. Dámský klub se mění, vidíme větší potřebu mluvit česky, sdílet naše příběhy a vyměnovat si kulturní zkušenosti s každodenními situacemi a hledání společné cesty. Také nám jde o vytvoření pevnějších vztahů mezi návštěvníky, vždyť v nové zemi lidé často nemají kamarády. Místo je otevřeno pro všechny, i pro muže. Náš koordinátor dokonce klub navštěvoval s celou svou rodinou a společně zde vařili. Já také občas přijdu se synem, takže tady rozhodně není nuda.

 

Jaké máte plány s Dámským klubem, co zajímavého připravujete?

Máme před sebou ještě spoustu zajímavých témat. Na jaře plánujeme vycházky do města ve spojení s gastronomickými ochutnávkami na food festivalech. Budeme také vycházet ze zájmů a potřeb účastníků. Je pro nás důležité, aby se u nás lidé cítili dobře. Potkáme se v úterý na Dámském klubu v 11:00?

 

Kontaktujte nás na emailu dobrovolnici@cicpraha.org nebo Facebook CIC!