Víkendovka na hradě Hartenberg - Tamjdem

Publikováno 11. 4. 2012 | Hestia

Jaký může být víkend strávený na Hartenbergu s Tamjdemem?

Není to tak dávno, 30. března, co jsme se vydali na hrad Hartenberg. Sešlo se nás 7 odvážlivců, jak z Čech, tak i ze zahraničí. I přes předpověď nepříznivého počasí jsme se vydali strávit víkend trochu jinak s Tamjdemem, projektem, jehož cílem je pomoc neziskovým organizacím v České republice skrze nevšední dobrovolnické zkušenosti.

Občanské sdružení Hartenberg, jenž vzniklo teprve v roce 2008, je unikátní projekt na obnovu hradu Hartenberg, ale ne jenom to. Jejich cílem je obnovit kulturní a přírodní dědictví kolem samotného hradu. Ačkoli jejich cesta za úspěchem bude trnitá a dlouhá, i my jsme měli jedinečnou příležitost přiložit ruku k dílu a pomoci s realizací této myšlenky.

Během víkendu jsme se nejvíce věnovali přípravě teras, které by měli být později využity na setbu zeleniny a koření. Nejdříve bylo nutné vyčistit prostor od křoví a jiných menších dřevin. Následně se statní dobrovolníci, hlavně chlapi, ujali rýčů. Dívky půdu dále kátrovaly. Protože počasí nebylo nejpřívětivější, ohřívali jsme se u založeného ohně a odpočinek si prokládali teplým čajem.

Protože Tamjdem samozřejmě není pouze o dobrovolnické práci, ale i o tom neformálním vzdělávání a poznání tamější místní organizace. Libor (člen sdružení) nám ukázal blízké okolí. Nejdřív jsme zavítali do bývalého pivovaru, tedy to co z něho zbylo. Pak jsme se vydali lesními stezkami na Goetheho vyhlídku a pokračovali do středověkých štol, kde se těžilo především zlato a železo. Večer jsme stačili shlédnout několik dokumentů, pojednávajících o historii hradu Hartenberg a několik krátkých videí z již proběhlích workcampů.

Sice Tamjdem je pouze víkendový dobrovolnický projekt, avšak i za 3 dny se dá stihnout spousta věcí. A tak jsme po třech dnech aktivního poznávání a pohybu s dobrým pocitem odvedené práce v neděli odpoledne nasedli do vlaku směr Praha.

Tady najdete fotky z projektu

 

Gábina (organizátorka tohoto Tamjdemu na Hartenbergu ve dnech 30.3.-1.4.)

Tamjdem je pro někoho miniworkcamp, pro někoho expedice do neznáma, pro jiné příležitost procvičit si cizí jazyk. Chcete zažít víkend trochu jinak?

Další Tamjdemy plánujeme v různých českých neziskových organizacích, vybrat si tak můžete z ekologie, farmaření, koní a kultury. Podívejte se na více podrobností zde

Více o projektu se dozvíte taky v Databázi dobrovolnických příležitostí zde