V každém věku se můžeme učit: Dobrovolnice doučují lidi s postižením

Publikováno 20. 2. 2017 | Romana Trutnovska

Každý týden probíhá v prostorách školy v Karlových Varech doučování lidí s postižením. Jak to vše začalo, co dobrovolnice s klienty dělají a jak se jim to líbí?

V každém věku se můžeme učit: Dobrovolnice doučují lidi s postižením

Jak to vše začalo

Na konci roku 2015 se na naše dobrovolnické centrum obrátila spolupracující organizace s tím, že jejich klientky by se chtěly zlepšit ve čtení, psaní a počítání. Tak jsme si řekli: „Proč nezkusit sehnat dobrovolníky na doučování.“ Úzce spolupracujeme se Střední pedagogickou školou v Karlových Varech, kam pravidelně každý rok chodíme přednášet o dobrovolnictví. Ne jinak tomu bylo před Vánoci 2015. Na přednášce jsme mluvili o doučování a blíže zde představili ženy, které mají o doučování zájem. Po novém roce se s námi spojila zástupkyně ředitele a sdělila nám, že mají sedm zájemkyň o doučování. Takový zájem jsme ani nečekali, o to větší radost jsme z toho měli. Ihned jsme začali s přípravami - dojednávání schůzek, zaškolení dobrovolnic, výběr vhodných dnů a volných tříd ve škole. Od března 2016 začalo šest dobrovolnic (jedna dobrovolnice začala individuálně chodit k jedné paní domů) doučovat pět žen ve věku 40 – 60 let, které většinu svého života strávily v Domově pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské a nyní již více než rok bydlí samostatně v Karlových Varech. Od nového školního roku 2016/17 se k ženám přidal i jeden muž.

Co se klienti učí a jak se jim to líbí

Doučování probíhá pravidelně jednou za týden zhruba jednu hodinu v prostorách školy. Tím, že je dobrovolnic hodně, mohou se klientům věnovat individuálně dle jejich schopností. Procvičují zejména čtení, psaní a počítání, využívají různých knížek, počítadla, bankovky, kalkulačku apod. Mají také k dispozici počítač, takže si čtou různé zprávy a ukazují klientům možnosti, které internet skýtá. Dobrovolnice do doučování šly s tím, že chtějí pomoci a také získat nějakou praxi. „Jsme rádi, že jim pomůžeme a vidíme, že jsou za to moc rádi!“ Samotní klienti jsou nadšení z toho, že chodí do školy a na rozdíl od většiny studentů rádi dostávají domácí úkoly a vždy je mají hotové. „Holky jsou fajn, moc nás s nimi učení baví“.

Není to jen o učení

Doučování probíhá už druhým rokem a jsou do něj zapojeny stále stejné dobrovolnice. Za tu dobu již s klienty navázaly bližší vztah, některé byly s námi a klienty na hromadném letním výletě a chodí i na návštěvy ke klientkám domů. Dvě dobrovolnice také uspořádaly pro jednu klientku oslavu jejich 45 narozenin. Paní má ráda Michala Davida, dobrovolnice to věděly, nelenily a Michalovi Davidovi napsaly, jestli by za ní nepřijel a nezahrál jí. To samozřejmě neudělal, ale poslal video, ve kterém jmenovitě klientce přeje vše nejlepší. Když dobrovolnice na oslavě video pustily, paní byla šťastná a dojatá. Video si samozřejmě odnesla domů.

Pro Dobrovolník.cz napsala Romana Trutnovská, koordinátorka dobrovolníků v INSTAND, z.ú.